Grzałka w akwarium

Grzałka to kluczowy element wyposażenia każdego akwarium, niezależnie od jego rozmiaru oraz typu hodowanych ryb i roślin. Bez grzałki, nie będziesz miał możliwości stworzenia środowiska wodnego przyjaznego do życia. Mówiąc wprost, grzałka jest potrzebna do życia ryb i roślin. Poniżej udzielamy kilku porad w zakresie wyboru grzałki akwariowej. Dowiesz się jakie kategorie tych urządzeń znajdziesz w specjalistycznych sklepach, jaka jest ich konstrukcja oraz sposób działania, a także po który model warto sięgnąć, by zakup był udany. 

Sprawne ogrzewanie wody – czyli kilka słów o działaniu grzałek akwarystycznych 

Możliwość kontrolowania temperatury wody w akwarium oraz utrzymywania jej na stałym poziomie to podstawowa sprawa. Wykorzystywane w tym celu grzałki są urządzeniami bardzo łatwymi w obsłudze. Przede wszystkim – działają automatycznie i nie wymagają wielkiego nakładu pracy ani czasu. Najważniejszym zadaniem jest montaż grzałki, który nie jest szczególnie skomplikowany. Wiele urządzeń mocuje się za pomocą prostych przyssawek, które należy docisnąć do ścianki zbiornika. 

Grzałka wytwarza ciepło, co jest szczególnie ważne, gdyż zdecydowana większość zwierząt akwariowych jest właśnie ciepłolubna. Najczęściej, preferują one klimat w przedziale od 22 do 8 stopni C. Niekiedy, nawet niewielki spadek temperatury lub jej nadmierny wzrost mogą utrudnić funkcjonowanie zbiornika, uniemożliwić rozwijanie się roślin i ryb, a z czasem doprowadzić nawet do ich śmierci. 

W poszukiwaniu grzałki optymalnej – krótki i subiektywny przegląd dostępnych urządzeń 

Wybór grzałki nie jest zadaniem szczególnie trudnym, jednak przed wizytą w sklepie warto zapoznać się z oferowanymi modelami. Poszukiwanie urządzenia warto rozpocząć od ustalenia mocy, z którą powinno działać. Im większy jest zbiornik akwariowy, w którym grzałka zostanie zamontowana, tym większa powinna być jej moc. W przypadku małych zbiorników (40-80 litrów) wystarczy urządzenie działające na poziomie 1 wata na litr. W akwariach większych grzałka powinna pracować na poziomie 0,5 wata na litr wody. 

Polecamy też zwrócić uwagę, czy interesujące Cię urządzenie posiada termoregulator. Pozwala on dostosować temperaturę wody do sprecyzowanych wymogów jej mieszkańców. Termoregulator będzie automatycznie dokonywał pomiaru temperatury otoczenia oraz regulował działanie grzałki. W urządzeniach takich masz możliwość zaprogramowania mniej i bardziej zaawansowanych cyklów pracy – jak choćby utrzymywanie temperatury dziennej oraz nocnej. 

Warto też rozważyć zakup grzałek przepływowych, wyposażonych w specjalną technologią SHS – smart heating system. Jest to inteligentny system, wyposażony w zaawansowany mikroprocesor. Jego zadaniem jest płynna regulacja pracy grzałki, bez wytwarzania niepożądanych „skoków temperatury”. Jak dobrze wiadomo, nagła i nadmierna zmiana temperatury wody może wywołać stres wśród mieszkańców akwarium. 

Dużą zaletą tych urządzeń jest wbudowany, diodowy wyświetlacz, który informuje o aktualnej temperaturze wody, a także realizowanym obecnie programie grzania. Szczególnie warta poleceni jest sprawdzona grzałka przepływowa z oferty Aquael.pl – Flow Heater. Jest to pierwsze urządzenie a polskim rynku akwarystycznym, wyposażone w jeden w system SHS.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here