Tajlandia jest bardzo często odwiedzanym krajem azjatyckim, ale warto też poznać uroki graniczącej z nią Birmy. To niezwykłe państwo, jeszcze do niedawna bez Coca-Coli i restauracji McDonald’ s, ale z niezwykłymi krajobrazami, wspaniałą architekturą, smaczną kuchnią i sympatycznymi ludźmi. Niektórzy wręcz uważają Birmę za najpiękniejszy kraj azjatycki.

Birma – spotkanie z Buddą

Przez długie lata państwo było w zasadzie niedostępne, ale w ostatnim czasie wiele się w tej kwestii zmieniło i obecnie Birma jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych. Na pewno warto pojechać do Bagan, czyli starożytnej stolicy królestwa birmańskiego. Olbrzyma ilość pagód, klasztorów buddyjskich i świątyń na obszarze ponad 40 km2 naprawdę robi niesamowite wrażenie. Obecnie pozostało zaledwie trochę ponad 2 tys. obiektów z 10 tys. zbudowanych pomiędzy IX a XIII wiekiem, a i tak wygląda to wspaniale. Najważniejszą świątynią w Bagan jest Ananda z XI wieku, którą odbudowano po trzęsieniu ziemi w roku 1975 i tym samym przywrócono jej dawny blask.

Jedną z najważniejszych świątyń jest świątynia Mahamuri zlokalizowana na części południowo-wschodniej Birmy, w której króluje wykonany z brązu wizerunek Buddy Mahamuri. To podobno jedyna dokładna podobizna Buddy, więc posąg jest wyjątkowo czczony. Wyraża się to nawet w codziennym rytuale obmycia twarzy posągu, który trwa przez godzinę od 4.00 rano.

Kolejna ważna świątynia znajduje się w Rangunie. Szwedagon ocieka wręcz złotem i kosztownymi kamieniami. Dość powiedzieć, że sama kopuła mieści aż 4 tysiące diamentów. Jednak mieszkańców kraju przyciąga coś innego, a jest to 8 włosów Buddy Gotam.
Koniecznie trzeba też zobaczyć Złotą Skałę, czyli Pagodę Kyaiktiyo o wysokości siedmiu metrów, która jest wzniesiona na samym szczycie głazu granitowego pokrytego płatkami złota. Wrażenie po prostu oszałamiające. Oczywiście to kolejne miejsce związane z Buddą. Można wręcz powiedzieć, że spotkanie Buddy w Birmie jest wyjątkowo proste i praktycznie na każdym rogu ulicy znajduje się jakiś mniejszy bądź większy jego posag.

Piękno krajobrazów

Birma to nie tylko spotkanie z Buddą, ale również niesamowite krajobrazy. Jezioro Inle otoczone górami z pływającymi wioskami czy spektakularne wodospady Dat Daw Kyaing to zaledwie mała część polecanych miejsc.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here