rooibos

Herbata znana jest każdemu, większość osób nie wyobraża sobie bez niej dnia. Swoją popularność zawdzięcza swoim walorom smakowym oraz dobroczynnym właściwością, które wpływających korzystnie na zdrowie człowieka. Ogromną zaletą naparu jest to, że jest pozbawiony kofeiny, dzięki czemu może być spożywany przez kobiety w ciąży, dzieci oraz przed snem.

Herbata rooibos

Herbata rooibos pochodzi z czerwonokrzewu, który występuje w RPA. Do produkcji herbaty, wykorzystywane są liście oraz młode pędy rośliny, które zbiera się w okresie od stycznia do marca. Właśnie w tym okresie wzrost krzewu jest zahamowany.

Gałęzie czerwonokrzewu przycina się około 40 cm nad ziemią, a następnie tworzy się z nich pęczki. Kolejnym krokiem jest cięcie ich na kawałki, nawilżanie wodą oraz pozostawiane do fermentacji. Podczas niej kolor surowca zmienia się z zielonego, na brunatny. W dalszym etapie produkt suszy się na słońcu, przesiewa i pakuje w worki.

Przeczytaj też: http://www.yummie.pl/czy-napoje-energetyczne-sa-szkodliwe/

Substancje aktywne w herbacie rooibos

Herbata rooibos słynie ze swoich wartościowych składników aktywnych. Polifenole znajdujące się w naparze, działają antyoksydacyjnie, przeciwnowotworowo i antymutagennie.Herbata rooibos jest również źródłem wielu witamin i minerałów, między innymi: wapnia, żelaza, witaminy C, sodu, potasu, cynku i fluoru. A jak wiadomo wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Sód utrzymuje prawidłowego ciśnienia, reguluje gospodarkę wodną oraz kwasowo-zasadową naszego organizmu. Potas uczestniczy w metabolizmie węglowodanów oraz białek, do tego pobudza produkcje insuliny oraz odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Wpływa również na stan skóry oraz reguluje pracę jelit.

Wapń to niezbędny element podczas procesu krzepnięcia krwi, regeneracji oraz gojenia ran.
Witamina C jest znana każdemu, zw względu na to, że jest wspaniałym przeciwutleniaczem. Dodatkowo chroni lipidy i błony komórkowe przed atakiem wolnych rodników.

Wszystkie powyżej opisane pierwiastki regulują funkcje wielu narządów, dlatego ich niedobór może nieść za sobą wiele negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Spożywanie herbaty rooibos regularnie jest świetnym sposobem na uzupełnienie niedoborów, jeżeli występują.

Źródło: https://gazeta-dobryznak.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here