pompki

Napompowanie” to efekt, do którego dąży sportowiec lub osoba trenująca. Termin ten kojarzy się z nazwą napoju energetycznego, ale faktycznie odnosi się on do fizjologicznego zjawiska, które zachodzi podczas treningu, gdyż wtedy następuje napompowanie mięśni, a więc zwiększony napływ krwi do mięśni. Wynikiem tego jest ich napęcznienie, zaś mięśnie rosną.

Pompka — co to jest?

Pompka sportowa to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń siłowych, do których wykonania nie potrzebujemy sprzętu sportowego. Inna jego nazwa to ugięcie ramion w podporze w pozycji leżącej przodem oburącz. W zależności od położenia (rozstawienia) dłoni w trakcie wykonywania tego ćwiczenia uaktywniane są niemal wszystkie partie ciała. Można również urozmaicić je, wprowadzając dodatkowe przyrządy, takie jak hantle lub poręcz, albo ustawiając nogi na podwyższeniu, na przykład na steperze lub piłce gimnastycznej. W przypadku podstawowej wersji pompki (zazwyczaj od niej zaczyna się przygoda z tym ćwiczeniem) możliwe jest wzmocnienie mięśni klatki piersiowej. Angażuje ona też przedramiona i bicepsy. Żeby wykonać klasyczną pompkę, należy ułożyć dłonie nieco szerzej, niż wskazuje na to szerokość barków. Tułów powinien być oparty na ramionach prostych w łokciach, a nogi na palcach stóp. Całe ciało należy utrzymywać w linii prostej — tułów, biodra i nogi powinny stanowić jedną linię. Istotą tego ćwiczenia jest uginanie ramion do kąta prostego (wraz z wdechem) i ich prostowanie (z wydechem).

Korzyści z pompek

Zalet ćwiczenia pompek jest dużo, zaczynając od efektów wizualnych, czyli poprawy wyglądu ramion i pleców, poprzez korzyści zdrowotne (wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowego), a kończąc na wielu wariantach pompki (pompki wąskie, damskie, męskie, szerokie itp.). Pompki są ćwiczeniem, rzeźbiącymi i wzmacniającymi wiele grup mięśniowych, np.: mięśnie dolnego odcinka pleców oraz brzucha, pośladków i ud.
Wąskie pompki są sposobem na ujędrnienie okolicy mięśnia trójgłowego ramienia, dlatego można się pozbyć obwisłej skóry w tylnej części ramion (tzw.,,motylki’’).
Pompki w wąskim i w szerokim ułożeniu dłoni podniosą biust, gdyż w ten sposób można rozwijać mięśnie piersiowe (mięsień piersiowy większy, mięsień mniejszy).
Prawidłowo wykonana pompka powoduje, że mięśnie pleców i mięśnie brzucha, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała są silniejsze. Mocny tułów ochrania narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami i w ten sposób zmniejsza ryzyko kontuzji.

ćwiczenie pompek pomoże w rzeźbieniu ciała

Efekty pompek a zmiany w składzie ciała

Jeśli się zaczyna trenować to pojawiają się zmiany w składzie ciała. Zachodzi to wraz z adaptacją treningową, gdy ciało próbuje się dopasować do warunków i do wyzwań, którym jest poddawany. Gdy marzy się duża, szeroka oraz wypukła klatka to pompki nie wystarczą. Będą tylko uzupełnieniem treningu siłowego, w którym duże obciążenia dają mięśniom większe bodźce.

Uboczne skutki pompek

Przetrenowanie, w tym za częste i za długie ćwiczenie pompek objawia się dolegliwościami bólowymi ze strony mięśni i zmęczeniem, w tym fizycznym oraz psychicznym. Może także prowadzić do wyczerpania się organizmu. Każdy powinien prowadzić aktywny tryb życia. Jednak tak jak w żywieniu i tu należy zachować umiar. Reasumując pompki to popularne oraz efektywne ćwiczenie, które pojawia się w treningu sportowców, oraz w szkoleniu żołnierzy, i na zajęciach wychowania fizycznego. Pompki wpływają na kształtowanie mięśni, poprawę ich siły. Wykonywanie pompek prowadzi do rozwoju ogólnej wytrzymałości oraz kondycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here