Zdarza się, że podczas spotkań rodzinnych oraz codziennych czynności towarzyszy nam kremująca cisza. Zarówno w kontaktach z naszymi najbliższymi osobami (żoną, mężem, dzieckiem), jak również w rozmowach z przyjaciółmi. Co zrobić, aby zacząć rozmawiać? Jakie tematy poruszyć? Mamy nadzieję, że poniższe propozycje raz na zawsze wygonią niekomfortową ciszę z Waszego otoczenia.

Spotkanie rodzinne

Przed planowanym spotkaniem rodzinnym warto przygotować sobie listę tematów, które możemy poruszyć. Łatwiej nam będzie wtedy zaplanować o czym, zaczniemy rozmawiać. Mogą to być tematy dotyczące następujących kwestii:

– plany na wakacje, ferie lub sylwestra
– anegdota dotycząca zabawnej sytuacji, która nas ostatnio spotkała, wówczas rozluźnimy atmosferę i sprawimy, że nasi rozmówcy mogą się otworzyć
– pracy, jednak warto zachować granicę. Jeżeli widzimy, że nasz rozmówca nie chce opowiadać o pracy, odpuśćmy ten temat.
– przygotuję grę interaktywną, która zaangażuje każdego np. kalambury, które pozwolą wam aktywnie spędzić czas.

Staraj się nie poruszać drażliwych tematów, które prowadzą do napiętej atmosfery, skutkującej później niezręczną ciszą. Do takich tematów należy polityka, związki, podwyżki oraz zdrowie.

O czym rozmawiać w domu?

Bardzo często pod ciężkim dniu w pracy marzymy jedynie o ciszy i spokoju. O tym, aby wrócić do domu i po prostu odpocząć. Podczas wspólnego posiłku zadajemy formalne pytania dotyczące tego „Co słychać w pracy”, „A co w szkole” i na tym kończą się nasze rozmowy. Zapada cisza i każdy wędruje w swoją stronę. Rodzice przed telewizor a dzieci do komputera lub telefonu.

Warto jednak wykazać zainteresowanie naszymi bliskimi. Można poruszyć wiele tematów, które pozwolą nam spędzić czas w miłej atmosferze i wykazać zainteresowanie. Porozmawiajmy o:

– nowościach w kinie, na które wspólnie możecie wybrać się w weekend,
– nowych grach, które pozwolą Wam spędzić czas razem. Wybierzcie coś wspólnie i zagrajcie następnego dnia.
– relacjach z innymi osobami: przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami,
– planach na wakacje, ferie lub święta,
– hobby i zainteresowaniach, jakie rozwija bliska nam osoba.

Bez względu z kim nawiązujemy relację, warto pamiętać, że rozmowa to dialog polegający na odnalezieniu wspólnej płaszczyzny, która pozwoli nam cieszyć się spędzanym czasem i wyeliminuje niekomfortową ciszę. Znalezienie i poszukiwanie wspólnych tematów sprzyja każdej relacji, dzięki czemu wiemy, o czym rozmawiać z drugą osobą i jakich tematów należy unikać.

Pamiętaj, aby nie przerywać rozmówcy, tylko nawiązywać do jego wypowiedzi, wówczas każda rozmowa przebiegnie w miłej atmosferze!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here