weganizm

Wegetarianizm z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Stale rośnie zainteresowanie tą dietą, co przekłada się na jej rosnącą popularność na całym świecie. Początkowo jej zwolennikami byli w większości miłośnicy zwierząt, którzy chcieli je chronić. Z czasem jednak powstało szereg badań na temat zdrowia wegetarian. Wynikło z nich, że dieta wegetariańska przynosi wiele korzyści. Czym dokładnie jest wegetarianizm? Czy jest bezpieczny? Jak przejść na dietę wegetariańską?

Przeczytaj też: http://www.bazylikamariacka.pl/jak-przejsc-na-wegetarianizm/ 

Czym jest wegetarianizm? 

Wegetarianizm tobie ta polegająca na świadomym wykluczeniu mięsa, ryb oraz owoców morza z codziennego jadłospisu. Taki sposób żywienia może wynikać ze względów zdrowotnych, ekologicznych, ekonomicznych lub moralnych. Większość wegetarian unika też ryb i owoców morza, a niektórzy rezygnują też całkowicie z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak żelatyna czy smalec. Wówczas dieta wegetariańska staje się dietą wegańską. 

Czy wegetarianizm jest bezpieczny? 

Dieta wegetariańska może doprowadzić do niedoborów mikroelementów i pierwiastków oraz witamin. Ważne jest więc zastąpienie od stawianych produktów. Żeby dieta była bezpieczna i mogła przynieść korzyści, powinniśmy dopełniać się o potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania składniki. 

Kiedy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z wegetarianizmem, warto jest skontaktować się z dietetykiem, żeby dobra nam odpowiednio zbilansowaną dietę dla naszego organizmu. Nagłe odstawienie produktów mięsnych oraz brak alternatywy może spowodować wystąpienie anemii i innych chorób pokrewnych. Dlatego też nie podrywaj my się to taki rodzaj diety bez żadnej więcej. Warto jest skorzystać z porad specjalistów. 

Kilka rad dla początkujących wegetarian 

Przechodząc na wegetarianizm, pierwsze kroki mogą okazać się naprawdę ciężkie. Jeżeli do tej pory jedliśmy wszystko, warto jest stopniowo rezygnować konkretnych produktów. W pierwszej kolejności odstaw my czerwone mięso, później w eliminujemy drób, ryby i produkty odzwierzęce w zależności od rodzaju diety, które chcemy zastosować kropkę odradzamy całkowite odstawienie wszystkiego na raz, ponieważ organizm niekoniecznie Może sobie dobrze z tym poradzić. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto udać się do dietetyka, który ustali dietę dopracowano indywidualnie do naszego zapotrzebowania kalorycznego. Jeżeli cierpisz na przewlekłe choroby, skorzystaj z rad lekarza specjalisty, który doradzi, czy taki rodzaj diety będzie odpowiedni dla naszego stanu zdrowia. 

Na początku warto też wybrać dni, w których będziemy Jedni wegetariańską. Dobrym sposobem są bezmięsne poniedziałki i czwartki. Jeżeli przyzwyczaimy się do tego rodzaju diety, możemy powoli zwiększać liczbę bezmięsnych dni. 

Zobacz też: http://www.yummie.pl/jakie-sa-wegetarianskie-zamienniki-miesa-sprawdz/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here