Dom czy mieszkanie

W ostatnim czasie, wiele osób postanawia kupić własne mieszkanie lub dom. Decyzja o tym, którą z tych możliwości wybrać, może jednak nie być łatwa. Z uwagi na fakt, że w większości przypadków, tego typu inwestycja jest związana z zaciągnięciem zobowiązania w banku w postaci kredytu, warto, aby była przemyślana.

Dlaczego wybieramy dom?

Budowa domów pod klucz lub ich zakup będzie dobrym pomysłem, przede wszystkim wtedy, jeśli myślimy o zamieszkaniu w jednym miejscu w dłuższej perspektywie czasu. Bez wątpienia, biorąc pod uwagę koszty związane z zakupem działki, budową lub nabyciem gotowej inwestycji, należy określić je jako bardzo wysokie. Zdecydują się na to zwłaszcza osoby, które mają dzieci. W naszym społeczeństwie utrzymuje się od dłuższego czasu pogląd, że dom będzie w późniejszym czasie przekazany pociechom. Patrząc na tą kwestię, również z ekonomicznego punktu widzenia, należy wskazać, że angażując podobne środki jak przy zakupie mieszkania, dom zapewnia nam autonomiczny budynek, który zazwyczaj posiada ogródek, osobny garaż, a zamieszkanie w nim nie jest związane z ingerencją osób trzecich w nasze życie. W wielu przypadkach, dom ma zdecydowanie większy metraż niż mieszkanie, a decydując się na samodzielną budowę domu pod Poznaniem oraz w innych lokalizacjach, możliwe jest dobranie projektu idealnie spełniającego nasze wymagania. Są jednak pewne minusy posiadania domu, o których należy wspomnieć. Bez wątpienia, jest to częstokroć autonomiczne ogrzewanie, osobista dbałość o ogródek czy konieczność samodzielnego odśnieżania podjazdu w zimie. To jedynie przykłady obowiązków, jakie ciążą na właścicielu.

Dlaczego wybrać mieszkanie?

Zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny, w ostatnim czasie, przechodzą prawdziwy renesans, jeśli chodzi o lokale mieszkalne. Ceny tego typu nieruchomości jeszcze nigdy nie były tak wysokie, a wiele wskazuje na to, że będą wzrastać. Mieszkanie jest dobrym pomysłem, jeśli bierzemy pod uwagę w perspektywie czasu zmianę miejsca zamieszkania lub traktujemy go jako stricte inwestycję. Oczywiście, jako właściciele jesteśmy zwolnieni z wielu obowiązków, z których musimy wywiązywać się (odśnieżanie, dbałość o ogródek itp.). Musimy jednak liczyć się z koniecznością zaakceptowania obecności sąsiadów za ścianą, brakiem miejsc parkingowych pod blokiem czy, chociażby, dostosowaniem układu lokalu do odgórnie przyjętego projektu.

Podsumowując, zarówno posiadanie mieszkania, jak i budowa domu pociągają za sobą określone konsekwencje. W wielu przypadkach, pokrywają się one ze sobą, jednak zdarzają się również takie, które są swoiste dla określonego rodzaju lokalu. Bez wątpienia, zatem, ostateczna decyzja musi być przemyślana i odpowiedzialna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here