czyszczenie komina

Czad to cichy zabójca, jednak bardzo często pojawia się na nasze własne życzenie. Wiele osób bagatelizuje regularne przeglądy pieców, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Przyczyną wielu tragedii związanych z zaczadzeniem, są zazwyczaj zaniedbania, za które jesteśmy sami odpowiedzialni. Oczywiście zdarzają się nieszczęścia związane z wadami, ukrytymi których nikt nie był w stanie przewidzieć, jednak jest to niewielki odsetek wszystkich zdarzeń.

Regularne przeglądy techniczne pieców

W wielu mieszkaniach i domach jednorodzinnych ze względu na brak dostępu do ogrzewania miejskiego, sami musimy się zatroszczyć o źródło ciepła. Jest kilka rozwiązań, które są mniej lub bardziej wygodne i opłacalne. Dlatego w naszych mieszkaniach można spotkać piece kaflowe, kominki, kozy, różnego rodzaju grzejniki elektryczne, centralne ogrzewanie z piecem gazowym lub na paliwo stałe. Zagrożenie istnieje w przypadku wszystkich pieców, w których opalamy drzewem, węglem, ich komponentami lub paliwem ciekłym oraz piece gazowe.

W przypadku pieców gazowych, które mogą być dwufunkcyjne czyli jednocześnie służą do ogrzewania mieszkania jak i do ogrzewania wody lub potocznie tak zwane „junkersy”, czyli gazowe przepływowe podgrzewacze wody, które ogrzewają tylko wodę. Te urządzenia bezwzględnie powinny być poddawane przeglądom technicznym, minimum raz w roku przez osobę uprawnioną odpowiednimi dokumentami. Dodatkowym bonusem oprócz pewności, że piec będzie działał bezawaryjnie jest wyregulowanie przez fachowca urządzenia, które dzięki temu będzie wydajniejsze i ekonomiczniejsze w użytkowaniu.

komin

Podobnie jak piece gazowe, piec na paliwo stałe również powinien być poddany oględzinom zduna lub osoby kompetentnej, która wychwyci ewentualne nieprawidłowości. Niesprawny piec, w którym palimy węglem czy drzewem oprócz zagrożenia ze strony tlenku węgla, stwarza również niebezpieczeństwo powstania pożaru.
Jednym słowem, piece przed sezonem grzewczym powinny być porządnie wyczyszczone, uszczelnione, a ich sprawność musi być potwierdzona przez specjalistę.

Czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych

Według danych straży pożarnej przewody kominowe w sezonie grzewczym powinny być czyszczone od dwóch do czterech razy. Oczywiście ilość zależy od indywidualnych potrzeb, ponieważ warunkowane jest to wielkością komina, rodzajem paliwa, jakością paliwa i ilością osadzającej się sadzy. Czyszczenie komina wykonuje licencjonowany kominiarz, których listę i numery licencji można znaleźć na stronie internetowej zrzeszenia kominiarskiego.

Zawsze też można osobę, która świadczy usługi kominiarskie poprosić o wylegitymowanie się i sprawdzenie numeru licencji w centralnym spisie. Aby kominiarz wykonał czyszczenie komina od dołu musi być dostęp do drzwiczek rewizyjnych znajdujących się najczęściej w piwnicy. Takowe drzwiczki powinny także znajdować się na strychu, przez nie dokonuje się czyszczenia od góry.

Czyszczenie od góry może być prowadzone bezpośrednio przez komin z dachu budynku. Zawsze należy pamiętać, żeby po wyczyszczeniu przewodu kominowego usunąć sadzę, która znajduje się na dole.
Kominiarz również powinien dokonać przeglądu przewodów wentylacyjnych aby orzec ich drożność i w razie potrzeby je przeczyścić.

Zabezpieczenia dodatkowe ratujące życie

czyszczenie komina od dołu

Jeśli wszystkie techniczne sprawy mamy za sobą, czyli piece zostały dopuszczone przez profesjonalistów do sprawnego działania, a przewody kominowe i wentylacyjne wyczyszczone, możemy jeszcze postawić przysłowiową kropkę nad „i” i zatroszczyć się o dodatkowe zabezpieczenie. Takowym zabezpieczeniem są systemy alarmowe, które sygnalizują o pojawieniu się trujących gazów w pomieszczeniu.

Na rynku dostępne są czujniki czadu, które w momencie pojawienia się tego trującego gazu poinformują nas o tym ostrą sygnalizacją akustyczną. Czujki te bardzo często wyposażone są w wyświetlacze na których możemy odczytać stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu już niewielkie ilości trującej substancji w powietrzu jesteśmy wychwycić i szukać przyczyny.

Dostępne są także czujniki dualne, posiadające zdolność detekcji na przykład czadu i dymu. Oprócz tego można kupić czujniki temperatury, które będą nas alarmowały w przypadku pojawienia się pożaru.
Wszelkiego rodzaju detektory nie są skomplikowanymi urządzeniami i każdy poradzi sobie z ich zainstalowaniem i obsługą. Bardzo ważna jest wysokość na jakiej detektor będzie zainstalowany, należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji montażu dołączonej do produktu, aby czujnik właściwie działał.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here