żywica

Ślad z żywicy na ubraniu wcale nie musi oznaczać konieczności wyrzucenia poplamionej bluzki czy spodni. Obcując z naturą nie zawsze niestety możemy uchronić swoją odzież przed zabrudzeniami, ale nie warto rezygnować z miłych chwil na świeżym powietrzu tylko z obawy przed zniszczeniem ulubionego ciucha.

Jeśli po wyprawie do lasu czy drzemce na hamaku w ogrodzie zauważymy plamy z żywicy na części swojej garderoby, nie należy się od razu załamywać. Jest duża szansa, że doprowadzimy swoją odzież do stanu jej używalności sprzed feralnego spaceru. Istnieją domowe i niedrogie sposoby na przywrócenie ubraniu pierwotnego wyglądu.

Podstawowym pytaniem jest kwestia, czym sprać żywice, aby nie pozostał na odzieży jakikolwiek ślad? Musimy tu skorzystać z kilku różnych środków i użyć ich w odpowiedni sposób. Najlepszą choć i czasochłonną drogą poradzenia sobie z problemem jest zamrożenie zabrudzonego materiału gdy żywica jest jeszcze świeża.

czym sprać żywice

Gdy zostanie ona potraktowana lodem, bez trudu będziemy ją w stanie zdrapać. Świetnie się do tego nadają dłuższe kobiece paznokcie, o ile panie nie boją się ich połamania. Można także usunąć żywicę jakimś zaostrzonym narzędziem takim, jak nożyk czy nożyczki. W takim wypadku należy jednak uważać aby przez chwilę nieuwagi czy za mocne szarpnięcie, nie uszkodzić materiału.

Po usunięciu zamrożonej żywicy na materiale wciąż najprawdopodobniej będzie widoczna plama. Naturalnym środkiem, który może się tu okazać pomocny jest olejek z drzewa herbacianego. Jest on łatwo dostępny, gdyż dostaniemy go w różnego rodzaju drogeriach, aptekach oraz oczywiście w internecie. Jest to wydatek rzędu 10 – 15 złotych, tak więc nie obciąży za bardzo naszego portfela, za to inwestujemy w środek bardzo skuteczny. Olejek ten ma właściwości usuwania soków roślinnych, a czymże jest żywica jeśli nie właśnie wytworem naszej cudownej natury.

Pod poplamiony kawałek ubrania należy włożyć kilka warstw ręcznika papierowego lub domową ściereczkę, którą możemy pobrudzić. Następnie przecieramy ślad po żywicy wacikiem kosmetycznym nasączonym olejkiem z drzewa herbacianego. Kolejnym krokiem jest usunięcie olejku z materiału. Robimy to przy pomocy ręcznika papierowego lub bibułki, delikatnie przecierając zabrudzone miejsce spirytusem lub acetonem rozrzedzonym wodą. Po wykonaniu wszystkich tych czynności pozostaje zwykłe wypranie ubrania w pralce według zaleceń z metki. Po wyschnięciu materiału możemy sprawdzić wynik naszych działań.

Jeśli przedstawiony sposób nie będzie skutkował zupełnym pozbyciem się śladów po żywicy, warto powtórzyć cały ten proces jeszcze raz i jeszcze raz, aż do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu. Nie należy się poddawać! Przy mocnym zabrudzeniu usunięcie tego typu plam po prostu wymaga więcej prób, ale w dużej większości przypadków taki wysiłek prowadzi do sukcesu.

Nie wszyscy jednak są tak cierpliwi w usuwani plam z ubrań

Dla tych żyjących w większy pośpiechu pozostaje próba zwykłego przetarcia zabrudzonego materiału watą nasączoną spirytusem, rozcieńczonym wodą acetonem lub denaturatem. Należy jednak uważać na ten ostatni, gdyż może on powodować przebarwienia!
Z wielu przypadkach już zabieg zwykłego przemycia plamy jednym w wyżej wymienionych środków przynosi pożądany rezultat. Jednak gdy dana część garderoby jest dla nas wyjątkowo cenna, warto być cierpliwym i zastosować cały proces usuwania żywicy z materiału. Wtedy szanse powodzenia naszych działań są większe niż przy szybkim przetarciu zabrudzenia.

pranie

Plamy z żywicy nie pojawiają się jednak tylko na naszej odzieży. Gdy mieszkamy na przykład w domu z ogrodem lub blisko lasu, a dodatkowo mamy małe dzieci lub zwierzęta, bardzo możliwe, że ślady żywicy znajdziemy na dywanie czy kanapie w salonie. Nie jesteśmy w stanie zamrozić mebla, dlatego wtedy musi nam wystarczyć przetarcie zabrudzonego materiały wspomnianym rozrzedzonym acetonem lub spirytusem.

Rozwiązaniem w takich okolicznościach może być zakup mebli z ciemniejszą tapicerką. Wtedy ewentualne plamy nie będą się tak rzucały w oczy, a ich usunięcie może wymagać mniej wysiłku niż to bywa w przypadku materiałów jasnych.

Przedstawione sposoby na spranie żywicy z naszych ulubionych materiałów zostały sprawdzone przez pokolenia i naprawdę działają. Dlatego też nie należy się przerażać, gdy zauważymy złoty ślad na sukience po zerwaniu jabłka z drzewa czy na płaszczu po otarciu się o niego naszego pupila. Ważne jest by zachować spokój i po prostu zająć się usunięciem zabrudzenia krok po kroku, aż do zupełnego zniknięcia plamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here