karma bezzbożowa dla psa

Każdy sklep zoologiczny ma w swojej ofercie bogaty wybór karm dla psów. W ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród właścicieli psów cieszą się karmy bezzbożowe. Nie tylko właściciele psów rezygnują ze zboża, ale same psy również powinny być karmione karmą, która nie zawiera zboża.
Nie powinien to być krótkotrwały trend, bo takie żywienie zwierząt jest całkowicie uzasadnione. Czy zboże jest rzeczywiście niezdrowe dla psów?

Karma bezzbożowa dla psa

Zboża są roślinnym źródłem białka, które może dostarczyć dużo energii. Dostępne na rynku karmy dla psów w dużej mierze zawierają różne rodzaje ziaren, które są bogate w białko i skrobię. Najpopularniejsze rodzaje zbóż to:

– pszenica,
– żyto,
– orkisz,
– jęczmień,
– kukurydza,
– ryż,
– proso.

Karma bezzbożowa dla psa – czy jest potrzebna?

W prawie każdej tradycyjnej karmie dla psów można znaleźć informacje o składnikach zbożowych, które zostały przetworzone na płatki lub mąkę. W zasadzie zboże nie jest całkowicie niezdrowe dla psów, ponieważ w zależności od typu zawiera mnóstwo składników odżywczych, takich jak węglowodany, białko, tłuszcz, witaminy itp.

Obecnie istnieje wiele różnych opinii na temat diet zbożowych dla psów. Wbrew powszechnemu przypuszczeniu, że psy są mięsożercami, z upływem lat udomowione psy stały się wszystkożerne.

Psy są potomkami wilków, ale (zależnie od rasy) nie mają już z nimi wiele wspólnego. Wilki pośrednio, żywią się roślinami, najczęściej wtedy, gdy zjadają zawartość żołądka swojej roślinożernej ofiary. Chociaż w takim przypadku ziarno jest już w większości strawione.

W przypadku psów bardzo ważne jest, aby dieta zwierzęcia była zbilansowana, dlatego nie wystarczy karmić go wyłącznie mięsem. Potrzebuje on różnych składników, w tym także roślinnych, takich jak warzywa (np. marchew) i zboża.

Wady zboża

Wadą zbóż jest jednak to, że niektóre ziarna zawierają gluten, którego niektóre psy zupełnie nie tolerują. Nietolerancja glutenu jest znana w medycynie jako celiakia.

Typowe rodzaje zbóż zawierających gluten to:

– pszenica
– żyto
– orkisz

Rodzaje zbóż, które nie zawierają glutenu, to:

– kukurydza
– ryż
– proso

Z tego powodu weterynarze często zalecają psom z problemami żołądkowymi lekką i krótkotrwałą dietę, na przykład ryż z kurczakiem.

Jednak ziarna mogą również powodować alergie, które prowadzą do zmian skórnych i wpływać negatywnie na psią sierść. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, to inne reakcje na nietolerancję glutenu.

Czy zboża są łatwo przyswajalne dla psów?

W zależności od tego w jaki sposób jest produkowana, karma dla psów zawierająca zboże jest mniej lub bardziej lekkostrawna. Psom najłatwiej jest strawić częściowo rozłożoną skrobię.

Tak jest w przypadku zwykłej suchej karmy. W trakcie produkcji sucha karma jest bardzo szybko podgrzewana do temperatury 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu następuje częściowy rozkład skrobi i dzięki temu psy nie mają problemu z jest trawieniem.

Tłoczona na zimno karma dla psów może zawierać więcej witamin ze względu na mniej intensywne ogrzewanie. Jednak to nie powoduje, że ​​ziarno jest łatwiejsze do strawienia. Mokra karma zawierająca zboża również często nie jest dobra dla wrażliwych żołądków psów.

Ważna jest również dawka zboża. Nadmiar zboża jest równoznaczny ze zbyt dużą ilością węglowodanów i na dłuższą metę nie jest zdrowy dla psów.

Dlaczego bezzbożowa karma dla psów jest dobrym wyborem?

Aby zapobiec potencjalnym problemom, można po prostu podawać psu karmę bezzbożową.
Często karma nie zawierająca zbóż jest zalecana przez weterynarza jako dieta wykluczająca. Wtedy powinien jeść coś, czego jego żołądek jeszcze nie zna, a co jest szczególnie delikatne i stopniowo dodawać kolejne składniki.
Zmiany w kale, pomogą określić, którego składnika pokarmu pies nie toleruje.

Karma bezzbożowa dla psa ma wiele zalet:

– Jest odpowiednia dla wrażliwych psów,
– Nie powoduje nietolerancji glutenu i alergii,
– Jest łagodna dla żołądka,
– Nadaje się do diet wykluczających.

A dobre karmy kupisz na https://www.animalzoone.pl 😉

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here