czy czerniak boli

Czerniak, to nic innego jak nowotwór skóry, a co za tym idzie rak, który objawia się w dosyć specyficzny sposób, niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, iż zmieniające się znamię może być sygnałem do tego, iż przyszło nam się zmierzyć z taką chorobą.

Czym jest czerniak?

Czerniak jest bardzo często nazywany również jako czerniak typowo złośliwy, zalicza się do najbardziej niebezpiecznych nowotworów skóry, dosyć szybko powoduje przerzuty oraz atakuje najczęściej nasze płuca. Często nie zdajemy sobie sprawy, iż czerniak może się rozwijać nie tylko na samej skórze, ale również w okolicach paznokci, błony śluzowej czy samym oku, dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat, zwłaszcza z powodu rosnącej ilości zachorowań na czerniaka.

Jak wygląda sam czerniak?

Czerniak powstaje zazwyczaj na naszej skórze, zachodzą na niej zmiany w adekwatnym do tego miejscu, należy zatem pamiętać o tak ważnej kwestii jak zmianie barwnika oraz obserwowania go przez pryzmat asymetryczności.

Jakie są podstawowe oraz najważniejsze objawy czerniaka?

Do najważniejszych objawów czerniaka należy zaliczyć :

Zmiana asymetryczności naszych znamion (ich wyglądu oraz kształtu)
Pojawienie się krwawienia w okolicach znamiona
Znacznie szybsze rośnięcie posiadanych znamion
Znamiona swędzą lub pojawia się owrzodzenie
Wokół znamion tworzy się obwódka
Znamiona zmieniają swój kolor
Pojawiają się duże znamiona o średnicy większej niż 6 mm

artykuł w gazecie o raku

Jak stwierdzić czy mamy czerniaka?

Pewnie, że tylko diagnoza lekarska pozwoli nam stwierdzić czy posiadamy czerniaka, a tym samym przyszło nam się zmierzyć z takim właśnie nowotworem. Każdy lekarz, a zwłaszcza dermatolog do którego powinniśmy się udać, przeprowadzi badanie jakim jest dermoskopia, pozwala ono na ocenę wszystkich znamion za pomocą odpowiedniego urządzenia (widzenia ich w powiększeniu), dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć wszystkie znamiona.

Inną metodą na wykrycie czerniaka jest badanie fluorescencyjne naszych znamion, gdzie pokrywa się wszystkie znamiona adekwatną do tego substancją a lekarz za pośrednictwem wspomnianego urządzenia ocenia wszystkie zmiany w aspekcie światła ultrafioletowego. Niejednokrotnie zlecona jest również biopsja, a więc typowe badanie histopatologiczne a nawet tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny (dzięki czemu możemy stwierdzić czy występują jakiekolwiek przerzuty).

Jak leczy się czerniaka?

Jedną z najczęściej stosowanych metod na leczenie czerniaka, jest jego usunięcie we wczesnym stadium, a więc wycięcie wraz z okoliczną co do tego tkanką. Oczywiście niejednokrotnie stosuje się również systemowe leczenie czerniaka, a więc radioterapię, chemioterapię czy immunoterapię polegającą na pobudzeniu do działania układu odpornościowego. Ciekawym rozwiązaniem jest także terapia celowana opierająca się na podawaniu specjalnych leków molekularnych, które umożliwiają hamowanie rozwoju komórek nowotworowych.

rak

Czerniak nie boli

Wiele osób nie ma zielonego pojęcia o tym, iż sam czerniak zazwyczaj nie boli, pewnie iż wraz z pojawieniem się owrzodzenia, możemy odczuwać pewne dolegliwości ale rak skóry rozwija się w bezbolesny do tego sposób. Dlatego pamiętajmy, by w sytuacji gdy dostrzeżemy jakiekolwiek niepokojące oznaki w kontekście naszych znamion, ewentualnie posiadamy pewne objawy co do tych które już są na naszym ciele, udać się czym prędzej do lekarza. W przypadku raka skóry a tym samym czerniaka, bardzo ważna jest szybka diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniej metody leczenia, czy też skutecznej walki z nowotworem.

Jeżeli więc dostrzegliśmy, iż nasze znamiona powiększyły się w ostatnim czasie, swędzą oraz drażnią, ewentualnie zmieniły swój kształt a nawet wokół nich nasza skóra straciła swoją naturalną barwę, to czas najwyższy udać się do lekarza. Pewnie, iż przy wczesnym wykryciu czerniaka jego leczenie jest niemal w 100% skuteczne, jednak ze względu iż mówimy o raku złośliwym, to jak wspomniano powyżej niezbędne jest jak najszybsze w tym zakresie działanie. Niestety czerniak powoduje często przerzuty, dlatego wraz z nim nowotwór atakuje zwłaszcza nasze płuca, nie oznacza to jednak iż nie można go zwalczyć już wiele osób przekonało się o tym.

Z roku na rok rośnie ilość osób jakie chorują na czerniaka, jest to efektem nieodpowiedniej ochrony naszej skóry przed promieniami UV zwłaszcza w okresie letnim, dlatego warto o tym pamiętać gdy zamierzamy się opalać lub przebywać na słońcu zdecydowanie za długo. Warto systematycznie oceniać wszystkie zmiany jakie pojawiają się na naszej skórze, dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, czy nie nadszedł czas na udanie się do lekarza.

[Głosów:9    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here