Jak należy zadbać o swój wzrok

Okulista to lekarz specjalista, którego odwiedzać powinny nie tylko osoby o pozornie zdrowych oczach. Każda bowiem osoba dorosła powinna udać się do okulisty raz na trzy lata, a najlepiej wprowadzić tego specjalistę do kalendarza corocznych wizyt lekarskich. W przypadku zauważenia pogorszenia się wzroku lub pojawienia się niepokojących objawów, takich jak pieczenie oczu, pojawiające się plamki w polu widzenia czy światłowstrętu, konieczna jest bezzwłoczna wizyta u okulisty.

Czym się zajmuje okulista?

Okulista Poznań to lekarz odpowiedzialny za diagnostykę, profilaktykę oraz leczenie chorób oczu. Wizyta u lekarza okulisty opiera się w głównej mierze na badaniu przy użyciu specjalistycznej aparatury okulistycznej. Pozwala ona na zbadanie takich aspektów oka jak badanie ostrości widzenia, badanie dna oka, badanie ciśnienia w gałce ocznej itp. Badanie obejmuje również wywiad z pacjentem, m.in. ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia chorób wzroku związanych z dziedziczeniem. Dzięki wykonywaniu regularnych badań okulistycznych możliwe jest wykrycie patologii w bardzo wczesnym stadium. Warto zaznaczyć, że szybka diagnoza chorób oczu zwiększa powodzenie wdrożonego leczenia. W przypadku wykrycia daleko- lub bliskowzroczności, pacjent natychmiast otrzymuje pomoc, najczęściej w postaci prawidłowo dobranych okularów lub soczewek kontaktowych. Dzięki temu jakość życia pacjenta diametralnie się poprawia.

Zabiegi wykonywane przez lekarza okulistę

Okulista Poznań to również szeroka oferta zabiegów okulistycznych. Niektóre schorzenia, takie jak np. zaćma lub jaskra wymagają interwencji chirurgicznej. Nie są to jednak zabiegi mocno obciążające organizm pacjenta, najczęściej nie wymagają długiego czasu hospitalizacji. Wiele zabiegów w zakresie okulistyki wykorzystuje nowoczesne technologie, np. laser, dzięki czemu inwazyjność leczenia, jak również ryzyko powikłań są zminimalizowane. Do zabiegów okulistycznych można zaliczyć również laserową korekcję wzroku, która pozwala osobom cierpiącym na wadę wzroku na rezygnację z noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Coraz częściej w ofercie klinik okulistycznych możemy znaleźć zabiegi medycy estetycznej, np. korekcję opadających powiek. Zabiegi te można znaleźć w ofercie wrosinski.pl.

Wiedząc czym się zajmuje okulista należy zrozumieć, że jest to specjalista, którego warto odwiedzać regularnie. Wzrok to jeden z głównych zmysłów człowieka, dlatego funkcjonowanie bez niego jest bardzo trudne. Z tego powodu, warto zadbać o profilaktykę wzroku – nie tylko przez regularne wizyty lekarskie, ale również przez higienę pracy przed komputerem, dbanie o higienę oczu (szczególnie nosząc soczewki kontaktowe) oraz zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi rodzinnemu. Może on bowiem skierować nas na wizytę u okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Okulistę można odwiedzić również prywatnie korzystając z szerokiej oferty klinik i przychodni. W ten sposób można ominąć nierzadko długie kolejki w oczekiwaniu na wizytę w ramach NFZ.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here