Żywotność paneli fotowoltaicznych

Osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w fotowoltaikę, zazwyczaj mają wiele pytań, które są z nią związane. Wątpliwości najczęściej dotyczą żywotności instalacji fotowoltaicznej oraz tego, jak długo będzie ona zasilać dom energią elektryczną. W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące żywotności fotowoltaiki.

Wytrzymałość paneli słonecznych

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że panele słoneczne charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Niezależnie od tego, w jakim miejscu zostaną zamontowane, są one objęte 25-letnią gwarancją. Większość instalacji działa jednak o wiele dłużej a przydomową elektrownią można cieszyć się ponad 30 lat. Moduły fotowoltaiczne są odporne na złe warunki atmosferyczne i nie szkodzi im deszcz, śnieg, a nawet grad. Fotowoltaika Wąbrzeźno działa 24 godziny na dobę i wytwarza prąd, który zasila urządzenia w Twoim domu.

Solidna konstrukcja nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Cała obudowa jest wytrzymała, ponieważ producenci wiedzą, że panele znajdują się przez cały czas na zewnątrz. Dobrze zamontowana instalacja nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne i działa bardzo długo.

Czy wydajność paneli słonecznych ulega obniżeniu na przestrzeni lat?

Inwestując w fotowoltaikę https://suncrew.pl/fotowoltaika-wabrzezno/ trzeba wiedzieć, że jej wydajność spada na przestrzeni lat. Największe spadki występują w pierwszych latach korzystania z paneli słonecznych. Szacuje się, że tracą one średnio 0,5% wydajności w ciągu jednego roku. Oznacza to, że po ok. 20 latach będą one działać z mocą o prawie 20% niższą niż na początku. Mimo to instalacja PV zaprojektowana jest w taki sposób, że nawet po tym czasie wytwarza ona wystarczająca ilość energii elektrycznej, która odpowiada zapotrzebowaniu Twojego domu na prąd.

Co można zrobić, aby przedłużyć działanie paneli słonecznych?

Tak jak o każdy sprzęt, tak samo o panele słoneczne trzeba po prostu dbać. Wystarczy, że będziesz regularnie monitorować stan instalacji. W razie problemów powinieneś zgłosić się do instalatora lub producenta paneli słonecznych. Istotny jest też stan techniczny okablowania. Warto raz na jakiś czas zrobić przegląd techniczny instalacji i ewentualnie wyczyścić ją z zabrudzeń. W większości przypadków, aby zachować długoletnią gwarancję, trzeba poddawać instalację przeglądom. Nie jest to jednak wymagające, a na co dzień nie musisz w żaden sposób ingerować w jej działanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here