Koniec roku to dla branży filmowej czas podsumowań. Warto więc z tego skorzystać, zwłaszcza jeżeli jesteśmy rodzicami, i zobaczyć, które z komedii dla dzieci były oceniane w ubiegłym sezonie najwyżej. W końcu to, co oglądają nasze pociechy, ma wpływ na ich rozwój, wiele znaczy w kwestii ich wychowania, edukacji, relacji społecznych, kreatywności itp. – jako rodzice powinniśmy więc mieć do tego wgląd.

W wielu rankingach pierwsze miejsce zajął film animowany pt. „Dzieciak rządzi”. „Dzieciak…” to opowieść o Timie – dotychczasowym siedmioletnim jedynaku – który nagle otrzymuje nowego braciszka. Nie jest to jednak powód do radości dla głównego bohatera, ponieważ młody mieszkaniec domu zagroził jego pozycji. Największym walorem produkcji jest odkrywanie przed najmłodszymi wartości rodziny. Inną komedią dla dzieci, którą wymieniają ubiegłoroczne rankingi filmowe, jest druga część Paddingtona.

Tym razem sympatyczny miś wpakował się w wyjątkowo poważne kłopoty. Trafił bowiem do mrocznego aresztu, w którym spotkał równie mrocznych bandziorów. Bohater stwierdził jednak, że pokaże swoim kompanom nowe życie, wolne od przemocy i przestępstw. Z tym filmem nasze dzieci nauczą się, że najważniejsza w życiu jest dobra moralność, której zawsze należy być wiernym. Jeszcze innym tytułem z 2017 był Lego Batman. O ile pełnometrażowy Batman nie jest przystosowany do najmłodszej publiki, o tyle tu nasi młodsi widzowie otrzymają kawał dobrej rozrywki. Batman musi zmierzyć się z Jokerem, a także – wbrew swojemu dotychczasowemu życiu i wbrew swoim dotychczasowym przekonaniom – musi otworzyć się na innych ludzi. Nasze dzieci otrzymają więc ważną lekcję społeczną o konieczności współpracy z innymi, a wszystko to w ich ulubionym świecie klocków Lego.

Oczywiście można by tu jeszcze długo wymieniać – komedie dla dzieci cieszą się bowiem dużą popularnością wśród producentów filmowych. Ważne jednak, aby – zanim włączymy naszemu dziecku jakikolwiek z tytułów – upewnić się, czy jest to tytuł wolny od scen przemocy i od innych scen niewskazanych dla naszej pociechy? Ponadto nasze dziecko musi dany film zrozumieć, a sam ten film musi mu przekazać dobre wartości. Niedopuszczalne jest również, żeby film zawierał wulgaryzmy (a, niestety, w przypadku wielu rankingów spotkamy produkcje, które nie są wolne od takich rzeczy). Jeszcze raz: filmy, które oglądają nasze dzieci, mają wpływ na ich rozwój, zachowanie, światopogląd, kreatywność itp. – jako rodzice musimy się więc tym poważnie przejąć i dokonywać dobrej selekcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here