cofnąć przelew

Źle zdefiniowałeś dane, gdy chodzi o wykonany przed chwilą przelew? Zastanawiasz się czy możesz go cofnąć, oraz kiedy odzyskanie takich środków jest rzeczywiście możliwe? Oczywiście tego typu sytuację zdarzają się bardzo często, dlatego warto dowiedzieć się jak powinniśmy postępować w takim przypadku oraz co należy zrobić.

Co zrobić w sytuacji gdy źle zdefiniowaliśmy dane dotyczące odbiorcy naszego przelewu?

Nie liczmy na to, iż bank samoistnie cofnie nam przelew, nawet w sytuacji gdy omyłkowo podaliśmy nie imię czy nazwisko odbiorcy ale wyłącznie jedną z cyfr rachunku. Niestety w takiej sytuacji zapewne trafi on do innego adresata, systemy bankowe działają w oparciu właśnie o rachunek bankowy. Dlatego w pierwszej kolejności należy jak najszybciej skontaktować się z przedstawicielem banku, w przypadku cofnięcia przelewu bardzo dużą rolę odgrywa czas, oraz sesja księgowań pieniędzy (a więc sesji Elixir).

Na samym początku sprawdźmy zatem (za pośrednictwem platformy internetowej) czy nasz przelew znajduje się jeszcze wśród oczekujących, kontakt z pracownikiem banku powinien nam pomóc w jego ewentualnym wycofaniu. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest poznanie godziny księgowań takich przelewów w systemie rozliczeń międzybankowych (większość banków stosuje 3 sesje Elixir, w których dochodzi do realizacji takich właśnie przelewów).

Jeżeli nie korzystamy z platformy internetowej, to oczywiste jest iż zjawienie się w banku jest jednym z pierwszych oraz podstawowych kroków jakie należy wykonać. Można zatem śmiało powiedzieć, iż najprostszym sposobem na wycofanie przelewu jest jego brak zaksięgowania w kontekście sesji Elixir, co jednak zrobić gdy już doszło do takiej sytuacji?

Jak postępować w momencie gdy przelew wszedł już na sesję KIR?

złe przelew internetowy

Wbrew temu co się wydaje, środki jakie przekazane zostały na konto za pośrednictwem ogólnopolskiego systemu rozliczeń nie jest wcale prosto wycofać. Oczywiście bardzo duże ma tutaj znaczenie kwestia działalności tego banku, jednocześnie potencjalnego i omyłkowego odbiorcy do którego trafiły takie pieniądze. Nie jest żadną tajemnicą, iż wiele osób w sytuacji gdy dostrzeże zupełnie obcy przelew, zdecyduje się na samodzielny zwrot takich środków, niestety nie wszyscy chcą postępować w tak uczciwy sposób.

Jest to niezgodne z prawem, a co za tym idzie odwołuje do tego Art. 405 jaki dotyczy definicji bezpodstawnego wzbogacenia oraz Art.407 jaki precyzuje skutki bezpłatnego rozporządzania korzyścią. Nie liczmy jednak na to, iż bank udzieli nam informacji o ewentualnym odbiorcy takiego przelewu, niestety niejednokrotnie będziemy zmuszeni wyjść na drogę sądową a nawet ponieść pewne w tym aspekcie koszta.

Czy nasze pieniądze zupełnie przepadły?

Pewnie, że nasze pieniądze w żaden sposób nie przepadły, trafiły wyłącznie do nieodpowiedniego odbiorcy, dlatego zawsze przy wypełnianiu czy realizowaniu jakichkolwiek przelewów, dobrym rozwiązaniem jest przynajmniej kilkukrotne sprawdzenie danych. W końcu bądź co bądź, często nie przykładamy do tego szczególnej i odpowiedniej uwagi, dlatego warto na przyszłość pamiętać, by nie śpieszyć się z wykonaniem przelewu.

Niech nie dziwi fakt, iż wiele osób decyduje się wyjść na drogę sądową, zwłaszcza w momencie gdy bank nie może skontaktować się z odbiorcą takiego omyłkowego przelewu ewentualnie nie chce on go zwrócić. W takim przypadku droga prawna, choć nader długa wydaje się jedyną alternatywą oraz opcją na to by odzyskać swoje pieniądze od osoby, jaka je bezprawnie przechowuje.

czy można cofnąć przelew

Ile będzie kosztować nas cofnięcie przelewu?

Pamiętajmy o kosztach jakie trzeba ponieść w przypadku wycofania samego przelewu, niestety większość banków nie zrobi tego za darmo, dlatego warto się zastanowić czy sama kwota przelewu jaki wykonaliśmy omyłkowo jest na tyle wysoka by o nią zawalczyć. Jak najbardziej gdy są to większe pieniądze, to powinniśmy wykorzystać wszystkie dostępne możliwości oraz metody na to by je odzyskać. Oczywiście również poprzez drogę sądową, to tylko tam na wniosek prokuratury lub sądu bank jest w stanie podać informację o osobie która omyłkowo otrzymała pieniądze.

Warto zatem uwzględnić wszelkie możliwości wycofania przelewu, a tym samym cofnięcia go w odpowiednim do tego czasie. Należy tutaj jeszcze raz wspomnieć o tym, iż im szybciej dostrzeżemy że przelew został źle zdefiniowany, tym w znacznie krótszym czasie oraz w dużo bardziej prosty sposób uda nam się go najzwyczajniej w świecie cofnąć, oraz jak w takiej sytuacji powinniśmy postępować. Niech zatem temat cofania błędnych przelewów będzie tym, na który spojrzymy z odpowiedniej do tego perspektywy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here