Jak dobrać opony rowerowe do dziecięcego roweru?

Bezpieczeństwo dzieci jest dla rodziców najważniejsze. Dlatego szukając odpowiednich opon rowerowych do jednośladu dziecka powinni kierować się tą zasadą. Jednak bądźmy szczerzy, mało kto może powiedzieć, że zna się na doborze najlepszych opon. Dlatego postanowiliśmy Wam pomóc i przygotowaliśmy dla was krótki poradnik na temat tego, jak dobierać opony do roweru dziecka.

Jakość ma znaczenie

Oczywiście decydując się za nakup nowych opon rowerowych, warto kierować się jakością i renomą producenta. Jest to jakiś punt zaczepienie, szczególnie gdy kompletnie nie mamy pojęcia co wybrać, a wybór jest ogromny. Pamiętajcie też, że jazda waszej pociechy na przetartych oponach jest bardzo niebezpieczna, gdyż nie gwarantuje przyczepności, a ponadto rower może wpaść w poślizg, a przecież wypadku, ponad wszelką wątpliwość, chce się uniknąć. Tutaj zasada jest bardzo prosta, otóż opony rowerowe powinny być dopasowane do danego modelu pojazdu. Warto także wybrać takie, które posiadają dodatkową gumową powłokę na bokach. Dzięki temu opona jest bardziej odporna na rozcięcia, zatem może być też dłużej eksploatowana.

Opony drutowe czy zwijane

Na oponach do roweru żaden zapalony cyklista nie oszczędza, dlatego również kupując takie do roweru dziecięcego nie powinno się tego robić. Tutaj pojawia się kolejny dylemat czy lepiej wybrać oponę drutową, czy może zwijaną. Na samym początku warto wiedzieć, że te zwijane są zdecydowanie lżejsze. Takie modele jednocześnie da się zwinąć bez obaw o odkształcenie rantu. Niestety takie rozwiązanie ma też swoje wady. Otóż cena tych zwijanych jest zdecydowanie wyższa, często nawet o 50%, a jednocześnie takie opony są bardzo czułe na niskie ciśnienie, co znacząco wpływa na komfort jazdy. Jednak dzięki nim rower jest lżejszy, a niska waga jednośladu jest lepszym wyborem dla dziecka.

Czytaj oznaczenia

Opony do roweru do dziecięcego powinny spełniać wszystkie najbardziej restrykcyjne normy jakości. To fakt, z którym trudno się nie zgodzić. O ile, kiedy kupuje się nowy rowerek, opony są już do niego idealnie dopasowane, tak w przypadku samej wymiany rodzice często mają „spory orzech do zgryzienia”. Na szczęście znalezienie odpowiedniego rozmiaru wcale nie musi być trudne. Otóż wystarczy tylko dobrać opony na podstawie wielkości koła. Należy sprawdzić oznaczenia, które znajdują się na bocznych ściankach i gotowe. Dodatkowo warto jeszcze skorzystać z tabeli rozmiarów, które oferują producenci. Zatem zajmie to chwilę, a będziecie mieć pewność, że znaleźliście najlepsze opony do roweru dziecka.

Wąska czy szeroka opona? Oto jest pytanie?

O ile każdy dorosły cyklista wybierając opony kieruje się zasadą idealnego dopasowania do swojego modelu jednośladu, ale również sposobu jazdy, tak w przypadku rowerów dziecięcych podstawowym kryterium jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. Zatem należy zwrócić uwagę na szerokość opony. Tutaj trzeba wiedzieć, że im szersza, tym zapewnia lepszą przyczepność i jednocześnie wpływa na wygodę jazdy. Cienkie opony pozwalają osiągnąć lepszą szybkość i jednocześnie łatwiej nimi manewrować na zakręcie. Kolejną ważną rzeczą jest to, że dla starszych dzieci lepiej wybrać opony, które budową zbliżone są do opon rowerów dla osób dorosłych. Najczęściej producenci proponują takie, które przypominają opony rowerów górskich, dzięki temu sprawdzą się nawet do jazdy po trawie. Pamiętajcie też, aby regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Jeżeli rowerek przekazywany jest np. z brata na siostrę, to oczywiście, nim dziecko zacznie z niego korzystać, koniecznie należy wykonać jego przegląd i zastanowić się na wymianą opon. O ile stara rama nie jest problemem, tak stare opony już są, wszak zdecydowanie zmniejszają bezpieczeństwo małego cyklisty, a to duży błąd.

Na oponach do roweru dziecięcego nie można oszczędzać. Choć tak naprawdę świetne modele można zakupić za nieduże pieniądze. Pamiętajcie też, aby sprawdzić o nich opinie. Możecie też poprosić o radę sprzedawcą. Ponadto sprawdźcie, czy występuje Active Line, który gwarantuje skuteczną ochronę przed przebiciem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here