nos

Czyraki nie są może niebezpiecznymi zmianami skórnymi, ale mimo wszystko potrafią na tyle utrudniać nam życie, że oczywiście chcemy się ich pozbyć. Jeżeli występują pojedynczo i nie zaczynają obejmować większych części ciała, a także nie zaczynają się namnażać, teoretycznie moglibyśmy zostawić je w spokoju, a już po tygodniu czy maksymalnie dwóch tygodniach nie byłoby po nich śladu. Czyrak w nosie może jednak uniemożliwiać nam normalne oddychanie.

Odczuwamy go po prostu bezustannie i nie jest to uczucie komfortowe, dlatego próbujemy znaleźć taki sposób, dzięki któremu moglibyśmy się go jeszcze szybciej pozbyć. To przypadłość niegroźna, ale bardzo niewygodna. Jeżeli natomiast kompletnie zbagatelizowalibyśmy takie objawy swojej skóry i nie próbowalibyśmy niczego z nimi robić, moglibyśmy nieświadomie pogorszyć swój stan i doprowadzić do utworzenia się większej ilości czyraków. Zaczęłyby one tworzyć całe skupiska, wywołując u nas silny ból. Lepiej takiej sytuacji zapobiec.

czyrak w nosie

Czym są czyraki?

Czyrak jest chorobą, którą określamy także mianem zapalenia mieszków włosowych. Przeważnie rozwija się ona na tych częściach ciała, na których mamy większą ilość włosków – pod pachami, na nogach lub właśnie w nosie. Czyraki dość łatwo możemy rozpoznać, bo mają one bardzo charakterystyczny i nieprzyjemny dla oka wygląd. Przypominają niewielkie guzki, które z czasem zaczynają się powiększać i zmieniać swój kolor.

W Internecie znajdziemy sporą ilość zdjęć prezentujących czyraki – sprawdźmy je i przekonajmy się sami, czy nasze guzki wyglądają tak samo. Jeżeli są to czyraki, rozpoznamy je także po silnym i charakterystycznym bólu. Początkowo możemy nawet nie dostrzec tych zmian skórnych, gdyż najpierw przypominają one zwykłe krostki i mylone są ze zwykłym trądzikiem. Zmieniają swój wygląd w ciągu kilku dni i stają się większe, a na ich powierzchni pojawia się mała biała kulka.

W samym czyraku gromadzi się ropa, która nie mogąc znaleźć ujścia, doprowadza do silnego obrzęku skóry. Napięte i obolałe ciało utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Jeżeli czyrak znajduje się pod pachą, nie jesteśmy w stanie podnieść wyżej ręki, a jeśli występuje w nosie, nie możemy prawidłowo oddychać. Musimy się go zatem pozbyć. A jak to zrobić?

Jak rozpoznać czyraka?

Mimo iż czyrak w nosie jest zmianą bolesną, którą sami jesteśmy w stanie wyczuć, jeżeli chcemy mieć pewność, że to właśnie z nim mamy do czynienia, zwróćmy też uwagę na inne objawy swojego organizmu. Czyrak początkowo będzie przypominać lekko zaczerwienionego guzka. Później stanie się większy i bardziej nabrzmiały, a na jego powierzchni wystąpi biała plamka, której pod żadnym pozorem nie wolno nam jest wyciskać.

Zapalenie meszków włosowych zazwyczaj nie jest jakoś szczególnie ciężką chorobą, ale zdarzają się takie przypadki, w których jej objawy zaczynają przypominać objawy zupełnie innych schorzeń. Dostrzegamy u siebie podwyższoną temperaturę ciała czy nawet wysoką gorączkę. Czujemy się coraz gorzej, narzekamy na ogólne osłabienie organizmu i tracimy swoje siły. Możemy też cierpieć na bolesność węzłów chłonnych, jeżeli to właśnie w ich obrębie pojawiły się u nas czyraki. Czyrak w nosie jest nieprzyjemną dolegliwością, jednakże bez trudu możemy się z nią uporać.

twarz nos

Jak wyleczyć czyraka?

Jeżeli nasza zmiana skórna jest naprawdę niewielka i nie wywołuje u nas żadnych dodatkowych objawów, a po prostu nieestetycznie wygląda i z tego względu wolelibyśmy się jej pozbyć, możemy spokojnie poczekać, aż ona samoistnie zniknie. w innych przypadkach powinniśmy rozpocząć odpowiednie leczenie. Na początkowym etapie zajmijmy się nim sami i stosujmy samodzielnie wykonane opatrunki.

Skórę, na której występuje czyrak, codziennie rano i wieczorem odkażajmy przy pomocy spirytusu salicylowego, a tuż po tym nakładajmy na nią specjalistyczną maść siarkową lub cynkową. Regularna kuracja doprowadzi dość szybko do pęknięcia czyraka, z którego zacznie wtedy wypływać spora ilość ropy. Zmiana skórna zmniejszy swoją objętość i zacznie się samoistnie zasuszać, aż ostatecznie całkowicie odpadnie od naszego ciała.

Pamiętajmy jednak, że leczenie czyraków domowymi metodami nie zawsze będzie najlepszą decyzją. Jeżeli podczas takiej kuracji nie zachowamy odpowiedniej higieny i przez przypadek zastosujemy środki o nieodpowiednich właściwościach, możemy jedynie pogorszyć stan swojej skóry. Na wszelki wypadek odwiedźmy więc swojego lekarza rodzinnego i poprośmy go o przepisanie antybiotyku i maści na czyraki. Preparaty na receptę zawsze działają najlepiej.

[Głosów:6    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here