czym zajmuje sie logistyk

Zawód logistyka w ostatnich latach zdobył dużą popularność. Wiele uczelni wyższych oraz szkół policealnych umożliwia młodym ludziom kształcenie się w tym fachu. Na absolwentów kierunków logistycznych czeka wiele ofert pracy. Możliwości zatrudnienia poszerzyły się w ostatnich latach w związku ze wzrostem liczby zagranicznych inwestycji w Polsce, w szczególności firm zajmujących się produkcją masową, a także magazynowaniem i transportem.

Pomimo tego zawód logistyka czasem wydaje się dość słabo zdefiniowany. Przez to zazwyczaj nie wywołuje prostych skojarzeń, takich jak np. w przypadku zawodu nauczyciela, lekarza, policjanta. Wynika to prawdopodobnie z tego, że w pojęcie logistyki wpisują się dość zróżnicowane zawody – od kierowcy i magazyniera poprzez specjalistę zajmującego się zaopatrzeniem lub planowaniem produkcji aż po wysoko wykwalifikowanych menedżerów i dyrektorów w dużych korporacjach. Określenie tego, czym zajmuje się logistyk, nie jest zatem proste.

W najprostszym ujęciu logistyka to dziedzina zajmująca się przepływami

Najczęściej chodzi o przepływ towarów, materiałów, surowców, jednak może ona dotyczyć również przepływu ludzi lub informacji. Z reguły logistyk to osoba zajmująca się różnego rodzaju przepływem towarów – mogą to być wyprodukowane dobra, które wysyłane są do dystrybutorów i klientów, mogą też być to surowce i materiały niezbędne dla procesu produkcji. O ile w dziedzinę logistyki zaliczamy również takie zawody jak magazynier czy kierowca, o tyle określenie ich mianem logistyka wydaje się nadużyciem.

Logistyk to zasadniczo pracownik umysłowy, podejmujący mniej lub bardziej odpowiedzialne decyzje. Zwykle są one związane np. ze składaniem lub obsługiwaniem zamówień, organizowaniem transportów, prowadzeniem obsługi celnej, planowaniem produkcji oraz przyszłego zapotrzebowania na surowce itd. Zakres stanowisk jest mocno zróżnicowany w zależności od przedsiębiorstwa – zarówno jego profilu jak i przyjętej struktury organizacyjnej. Doświadczony i zdolny logistyk może awansować na kierownika działu logistyki, w dużych przedsiębiorstwach może mieć nawet tytuł dyrektora. Takie stanowisko wiąże się z odpowiedzialnością za całokształt działań firmy w zakresie logistyki i za pracę podległego zespołu specjalistów.

tir z naczepą

Jakimi cechami powinien odznaczać się logistyk?

Na początku kariery wskazane jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia – najmilej widziane przez pracodawców są studia wyższe, które oferowane są obecnie na licznych uczelniach technicznych i ekonomicznych. Kolejnym istotnym elementem jest znajomość języków obcych – zdecydowana większość logistyków musi używać ich w praktyce, kontaktując się z zagranicznymi kontrahentami. Najbardziej uniwersalny jest język angielski i często jego znajomość na poziomie średniozaawansowanym wystarczy do zdobycia pracy. Osoby znające inne języki obce, najczęściej niemiecki, włoski, hiszpański cieszą się dużym wzięciem u pracodawców i mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie.

W praktyce logistyk musi odznaczać się zdolnościami analitycznymi. W pracy zwykle używa Excela i różnych formuł matematycznych. Pracodawca oczekuje od niego, aby szybko podejmował trafne decyzje – tu oprócz arkusza kalkulacyjnego liczy się również wiedza i doświadczenie, dlatego pracownicy z dłuższym stażem są dodatkowo premiowani. Oprócz tego ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem i wykonywania kilku zadań równocześnie.
Na logistyku spoczywa duża odpowiedzialność np. za zapewnienie dostępności wszystkich komponentów na produkcję i musi on umieć radzić sobie z silną presją. Ponadto obciążenie pracą u logistyka nie jest równomierne – niekiedy w krótkim czasie pojawia się kilka problemów, które musi on jak najszybciej rozwiązać, później natomiast przez pewien czas może być spokojniej.

kontenerowiec z towarem

Czy opłaca się planować karierę w zawodzie logistyka?

Zależy to oczywiście od indywidualnych predyspozycji danej osoby, ale ogólnie warto wiedzieć, że logistycy są intensywnie poszukiwani przez pracodawców na rynku pracy. Uzyskanie wynagrodzenia w okolicach średniej krajowej nie powinno być problemem, a po paru latach pracy może ono jeszcze znacząco wzrosnąć. Do zalet zawodu należy również dość zróżnicowany zakres obowiązków i ciekawe zadania i wyzwania, z którymi trzeba się codziennie zmagać.

Logistyk tylko w ograniczonym zakresie zajmuje się typową w biurze „robotą papierkową”, częściej zajmuje się zbieraniem i analizą danych oraz ich raportowaniem, a także rozwiązywaniem różnorodnych problemów w łańcuchach dostaw. Jednocześnie logistyk nie musi posiadać rozległej akademickiej wiedzy. Zawód ten można polecać każdemu kto ma przysłowiową „głowę na karku” i kto odnajdzie się w jego specyfice.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here