Jak przygotować się do egzaminu dojrzałości z języka polskiego?

Język polski to obowiązkowy przedmiot na egzaminie dojrzałości. Zdaje się go w wersji pisemnej i ustnej, na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Zanim maturzyści zaczną przygotowania to tego egzaminu, powinni dowiedzieć się, co dokładnie będzie na nim wymagane, jaki zakres wiedzy obowiązuje, jakie umiejętności należy opanować.

Co powtórzyć?

Język polski to głównie znajomość literatury, z którą uczniowie zapoznają się w ciągu kilku lat edukacji. Dlatego przygotowania do matury z języka polskiego należy zacząć od powtórzenia wiedzy związanej z najważniejszymi lekturami obowiązkowymi, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie te lektury pojawią się na egzaminie.

Przygotowując się do matury z języka polskiego należy dokładnie powtórzyć nie tylko zagadnienia związane z problematyką lektur, z ich bohaterami, ale trzeba również zapoznać się z epokami literackimi oraz powtórzyć motywy literackie matura. Przyswojoną wiedzę należy uporządkować. Pomoże to w pisaniu zarówno rozprawki, jak i analizy porównawczej utworów.

Na egzaminie dojrzałości pojawi się również jedno lub dwa pytania dotyczące wiedzy o języku. Trzeba więc powtórzyć też gramatykę, ortografię, interpunkcję. Niezbędna będzie też wiedza dotycząca rodzajów i gatunków literackich, środków artystycznego wyrazu.

Duża część egzaminu maturalnego jest oparta na czytaniu ze zrozumieniem. Tę umiejętność trzeba wyćwiczyć. Najlepiej zaopatrzyć się w arkusze maturalne z poprzednich lat i rozwiązywać je systematycznie. Im więcej arkuszy rozwiążemy, tym lepiej przygotujemy się do egzaminu. Warto zaopatrzyć się w repetytoria, vademecum, przydadzą się opracowania lektur, jeśli nie posiadamy szczegółowych notatek.

Przygotowania zacznijmy jak najwcześniej

Przygotowania do egzaminu maturalnego należy zacząć jak najwcześniej. Nie warto niczego odkładać zwłaszcza na ostatnią chwilę. Systematyczna nauka pomoże nam zorientować się, w czym mamy największe braki, pomoże też uniknąć niepotrzebnego stresu. 

Jeżeli coś sprawia nam problemy, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do nauczyciela. Można też wziąć udział w kursach przygotowujących do matury.

Matura wbrew pozorom nie jest taka straszna. Jeżeli się dobrze do niej przygotujemy, będziemy cieszyć się pozytywnym wynikiem. Warto więc zadać sobie trochę trudu, poświęcić wystarczającą ilość czasu, a to zaowocuje na egzaminie.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here