Survival dla początkujących

Survival to sztuka przetrwania. Umiejętność radzenia sobie w ekstremalnie trudnych warunkach. Jak przygotować się na wyprawę w dziki teren, żeby przetrwać? Wyposażenie warto skompletować odpowiednio wcześniej, zwłaszcza że niektórych gadżetów „survivalowca” nie dostaniemy stacjonarnie i musimy zamówić je z wyprzedzeniem online.

Survival. Na czym polega?

Nocowanie w lesie czy przedzieranie się przez trudno dostępne miejsca, w których żaden człowiek od dawna nie postawił nogi, to nie lada wyzwanie. Bo survival to przede wszystkim umiejętność przetrwania z dala od cywilizacji – bez prądu, bez dostępu do sieci, a czasem nawet bez jedzenia. Tego typu umiejętności mogą uratować nam życie w sytuacjach takich jak katastrofy naturalne np. trzęsienie ziemi, czy blackout.

Survival zakłada, że to, co każdy powinien potrafić, to umiejętność:

  • znalezienia schronienia,
  • rozpalenia ognia bez zapałek,
  • udzielenia pierwszej pomocy medycznej,
  • określenia i zasygnalizowania swojej lokalizacji,
  • zdobywania i uzdatniania wody,
  • zdobywania pożywienia.

Komu potrzebny jest survival?

Warto trenować te umiejętności, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam się przydadzą. Bez praktyki wykrzesanie ognia i rozpalenie ogniska w terenie może być niemożliwe. Dlatego coraz więcej osób chce nauczyć się, jak przetrwać w trudnych warunkach, a wyprawy survivalowe są organizowane przez cały rok. Jest to nie tylko forma szkolenia, ale też (a może przede wszystkim) sposób na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, sprawdzenie samego siebie i reset od codziennych obowiązków czy zmartwień. Nie jest natomiast prawdą, że survival to zabawa tylko dla twardzieli – może i powinien spróbować go każdy.

Co zabrać ze sobą w teren?

Lista rzeczy niezbędnych do survivalu nie jest długa. To przedmioty, bez których przeżycie w trudnych warunkach jest trudne, a często nawet niemożliwe. Jeśli wybierasz się w teren, koniecznie musisz mieć je ze sobą. Co może się przydać?

  • Latarka

Jeśli przyjdzie Ci poruszać się nocą i przemierzać gęste lasy lub jaskinie, latarka zapewni lepszą widoczność, ale też bezpieczeństwo, bo możesz nią nadać sygnał świetlny. Najlepsze latarki do survivalu to te wodoodporne, wykonane z solidnych materiałów, lekkie i poręczne, a do tego zasilane na baterie słoneczne – w terenie nie będzie dostępu do prądu.

  • Akcesoria nawigacyjne

Podstawowe narzędzia nawigacyjne to kompas oraz mapa. Są niezawodne i nie wymagają zasilania – w przeciwieństwie do GPS-ów. Warto nauczyć się korzystania z kompasu, bo dzięki niemu z łatwością odnajdziemy drogę nawet w nieznanym terenie. Możesz też nauczyć się, jak rozpoznawać kierunku np. po mchu na drzewach.

  • Dobry nóż

Na wyposażeniu survivalowca musi znaleźć się też nóż. To wielofunkcyjne narzędzie, które pomoże w przyrządzeniu jedzenia, przedzieraniu się przez gąszcz czy budowaniu schronienia. Posłuży Ci też do obrony, gdyby zaszła taka konieczność. Nóż do survivalu powinien być wykonany z solidnych materiałów (twarda stal), być poręczny i lekki.

  • Zestaw naczyń

Przyda się też coś do przyrządzania potraw czy nabierania wody. Na wyprawy survivalowe najlepsze są aluminiowe naczynia, które można postawić na ognisku. Warto mieć też ze sobą manierkę na wodę – opcja nieco bardziej luksusowa to np. kubek termiczny Contigo, w którym zabierzesz w dalszą drogę ciepłą herbatę lub kawę.

  • Filtr do wody

Jak zapewnić sobie na takiej wyprawie wodę? Zabieranie ze sobą butelkowanej wody to zły pomysł – tworzy tylko niepotrzebny balast, a i tak kiedyś się skończy. Lepiej zaopatrzyć się w filtr do uzdatniania wody, dzięki któremu zapewnimy sobie czystą wodę niezależnie od tego, gdzie się znajdziemy – wystarczy strumyk, rzeka, a nawet kałuża.

  • Prowiant

Najzagorzalsi survivalowcy nie zabierają jedzenia, bo są w stanie je sobie upolować. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, weź do plecaka coś, co łatwo zjesz lub przyrządzisz w terenie. Najlepiej sprawdzają się tu wojskowe racje żywnościowe, konserwy lub żywność liofilizowana, która ma dużo wartości odżywczych i długo nadaje się do spożycia.

  • Apteczka

W Twoim plecaku nie powinno też zabraknąć podstawowej apteczki. Nie chodzi oczywiście o zestaw leków na każdą okazję, ale o środki odkażające oraz opatrunki, które pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie rany, gdyby coś stało się podczas wyprawy. Jeśli bierzesz na stałe jakieś leki, również weź ze sobą ich odpowiedni zapas.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here