dziecko

Świnka jest to schorzenie, które charakterystyczne jest dla wieku dziecięcego. Wywołane jest one przez paramykso wirusa. Choroba ta rozpowszechniona jest na całym świecie. Przenoszona jest drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorymi. Jej obawy szczególnie na początku mogą przypominać grypę, ale z upływem czasu  pojawia się zapalenie ślinianek przyusznych i świnka jest już rozpoznawalna. Leczenie tej choroby ma charakter objawowy i sprowadza się do stosowania leków przeciwbólowych. Czym dokładnie jest świnka? Jakie są jej objawy? W jaki sposób ją leczyć? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/swinka-przyczyny-objawy-leczenie-i-profilaktyka/

Świnka – czym jest? 

Świnka jest ostre zakażenie wirusowe, w którego przebiegu dochodzi do charakterystycznych objawów. Do nich możemy zaliczyć obrzęk jednej lub obu ślinianek. Wirus takiej choroby przenosi się drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść również przez skażone przedmioty oraz powierzchnie. Najwięcej zachorowań odnotowanych jest zimą oraz wiosną, a chorują na nią głównie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Przechorowanie tego rodzaju choroby daje nam trwałą odporność. 

Jakie są objawy świnki? 

Pierwszymi objawami świnki są objawy, które przypominają grypę. Pojawia się gorączka, która sięga 38 – 39 stopni, ogólne rozbicie, osłabienie, brak apetytu i bóle mięśni. W postępowaniu choroby dochodzi również do rozwoju zapalenia ślinianek przyusznych, któremu towarzyszy jedno lub dwustronny obrzęk. 

Ślinianki stają się powiększone, tkliwe i bolesne. Może pojawić się również ból ucha, trudności w przełykaniu i mówieniu. Objawy świnki narastają podczas kilku pierwszych dni choroby, jednak z czasem stopniowo ustępują i na przestrzeni tygodnia ustępują. Okres wylęgania się takiej choroby trwa zazwyczaj od 14 do 24 dni. 

Świnka – leczenie 

Leczenie świnki posiada charakter objawowy. Opiera się głównie na farmakoterapii, czyli stosowaniu leków przeciwbólowy, a także zimnych okładów przekładanych w okolice szyi. Konieczne jest również nawadnianie organizmu oraz lekkostrawna dieta. Świnka zazwyczaj ustępuje samoistnie, jednak w przypadku gdy pojawiają się powikłania, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Być może potrzebna będzie nawet hospitalizacja. 

Zobacz też: http://www.bibise.pl/mononukleoza-zakazna-czyli-choroba-pocalunku/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here