nauka gry w szachy
fot. Pexels.com

Dzięki serialowi Netflixa „Gambit królowej” szachy zyskały drugą młodość. Gra cieszy się obecnie dużą popularnością. Jak zacząć grać w tę strategiczną planszówkę? W tym artykule przedstawimy zasady szachów w pigułce.

Przeczytaj też: https://www.daysandplaces.pl/jak-grac-w-szachy-poruszanie/

Szachy – cel gry

Szachy to strategiczna gra planszowa, która opiera się na wzajemnym przewidywaniu ruchów przeciwnika w celu zapobiegania atakom i planowaniu własnych ofensyw. Głównym celem gry jest uzyskanie tzw. mata, czyli należy uwięzić króla przeciwnika w taki sposób, aby pole, na którym się on znajduje, można bez problemu zaatakować i jednocześnie inne pola, które mógłby ewentualnie zająć, również są narażone na atak.

Piony i figury – funkcje i poruszanie się

Szachownica składa się z 64 pól. Znajdują się na niej czarne oraz białe piony i figury ustawione w ustalonych konfiguracjach. Każdy z graczy otrzymuje po szesnaście bierek – osiem pionów, które mają najniższą wartość oraz osiem figur spełniających różne funkcje. Gracz posiada w swojej szachowej armii dwie wieże, dwa skoczki i dwóch gońców oraz królową i króla – wszystkie w jednym kolorze. Jak powinny poruszać się piony i figury?

  • Pion – porusza się o jedno pole do przodu.
  • Goniec – porusza się po skosie na całej szerokości szachownicy.
  • Skoczek – porusza się po planszy w kształcie litery L.
  • Wieża – porusza się tylko w linii prostej – w pionie lub poziomie.
  • Królowa – może poruszać się we wszystkie strony.
  • Król – porusza się o jedno pole w każdym kierunku – jest to jedyna figura, której nie można zbić.

Ruchy specjalne

W szachach dozwolone są tzw. ruchy specjalne, które można wykonać w odpowiednich warunkach na planszy. Bicie w locie można zastosować w sytuacji, gdy w pierwszym ruchu pion wysunie się o dwa pola, a obok niego będzie stać pion przeciwnika. Wtedy pion można przesunąć po skosie, nie zbijając piona wykonującego wcześniej ruch.

Innym ruchem specjalnym jest tzw. roszada, podczas której można się wyjątkowo poruszyć więcej niż jedną figurą. Przy wykonywaniu roszady król przesuwa się o dwa pola w kierunku wieży, a ta przesuwa się na plac, przez który przeszedł król. Ważne, żeby pomiędzy nimi nie znajdowała się żadna figura szachowa.

Zobacz także: http://www.yummie.pl/nauka-slowek-skuteczne-metody-nauki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here