lotnisko

Jeśli po raz pierwszy udało ci się zajść w ciążę, masz niewielkie doświadczenie w tej roli. Chcesz sprawdzić się w niej jak najlepiej, dlatego już teraz zadbałaś o swoją dietę, wykluczyłaś z niej wszystkie przetworzone i bogate w cukier produkty, a oprócz tego starasz często się ruszać i spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu.
Przygotowujesz się jednocześnie do swoich wakacji, bo nie chcesz rezygnować z możliwości wypoczynku, zwłaszcza że taki relaks może ci się pomóc tylko odprężyć i pozytywnie zadziałać na twoje dziecko.

Chciałabyś udać się do dalekiego kraju i przeżyć przygodę swojego życia, wiedząc, że to ostatnie takie wakacje, które spędzasz wyłącznie ze swoim partnerem. Planujecie zatem daleką podróż, ale jako że musielibyście przez to zdecydować się na dolecenie do obcego kraju samolotem, zastanawiasz się, czy przypadkiem nie powinnaś zrezygnować z całej wycieczki. Czy w ciąży można latać samolotem? Czy taka podróż będzie dla ciebie i twojego dziecka w pełni bezpieczna?

Bezpieczeństwo latania samolotem w ciąży

Gdybyś zapytała o to swoje znajome czy koleżanki z pracy, najprawdopodobniej od razu przekonałyby cię one do rezygnacji z planowanych wakacji. Nie musisz jednak już teraz dzwonić do swojego biura podróży i szukać innej alternatywy dla spędzenia wolnego czasu ze swoim partnerem. Kobietom w ciąży wolno jest bowiem latać samolotem, zwłaszcza jeśli są to pierwsze tygodnie ciąży. Później zależy to już wyłącznie od stanu zdrowia kobiety.

samolot

Jeśli zatem jesteś w już piątym czy nawet siódmym miesiącu ciąży i mimo wszystko czujesz się na tyle dobrze, iż chciałabyś spędzić wakacje za granicą, powinnaś rozwiać swoje wątpliwości w gabinecie lekarskim. Wykonaj sobie raz jeszcze podstawowe badania i zobacz, czy twoja ciąża rozwija się w pełni prawidłowo.
Jeśli nie jest ona w żadnym stopniu zagrożona i twój lekarz jest zadowolony z jej przebiegu, spokojnie możesz skorzystać ze swoich wakacji i dolecieć do wybranego miejsca właśnie samolotem. Nie obawiaj się – twojemu dziecku nic się nie stanie. Silne i mocne poradzi sobie nawet z większymi wstrząsami.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i dziecka

Podróże samolotami są zatem całkowicie dozwolone, jednak musisz pamiętać, aby podczas nich zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Po pierwsze – nie powinnaś decydować się na taki lot podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży. W tym czasie płód zaczyna się dopiero powoli rozwijać, dlatego większe wstrząsy mogłyby doprowadzić do jego zniekształcenia czy nawet przedwczesnego poronienia. Za najbezpieczniejszy okres ciąży na latanie samolotami uznaje się ogólnie połowę drugiego trymestru.

Pomiędzy osiemnastym a dwudziestym czwartym tygodniem ciąży spokojnie możesz podróżować właśnie samolotami, gdyż w tym czasie ciałko twojego dziecka jest już na tyle dobrze wykształcone, iż wstrząsy czy nawet nagłe zmiany ciśnienia nie są w stanie go zdeformować. Uważaj jednak, jeśli twoja ciąża zbliża się już do ostatecznego rozwiązania. Jeżeli bowiem przechodzisz teraz przez 34. tydzień ciąży, najprawdopodobniej nie zostaniesz wpuszczona do samolotu, gdyż ogólnie przyjęte normy zabraniają kobietom w takim stanie korzystać z transportu lotnego.

Dodatkowe kwestie bezpieczeństwa

Znasz już odpowiedź na pytanie – czy w ciąży można latać samolotem. Wiesz, kiedy powinnaś przestawić się mimo wszystko na inny środek transportu i masz świadomość, w jakich tygodniach ciąży spokojnie możesz korzystać z transportu lotniczego. Nawet jeśli twoje wątpliwości zostały niemalże całkowicie rozwiane, zapewne wciąż trochę się tego wszystkiego obawiasz i martwisz się, że podróż nie przebiegnie zbyt dobrze. Zadbaj więc dodatkowo o swoje własne bezpieczeństwo.

czy w ciąży można latać samolotem

Przypilnuj, by twoja każdorazowa podróż samolotem nie trwała dłużej niż dwie czy trzy godziny. Zbyt długi lot najprawdopodobniej wymęczyłby twój organizm. Musiałabyś przez kilkanaście godzin siedzieć w jednym miejscu, przez co twoje ciało zaczęłoby puchnąć, a obrzęki, z którymi i tak masz już problem, stałyby się nie do zniesienia. Zawsze przed tego rodzaju wyjazdem powinnaś też odwiedzić lekarza prowadzącego twoją ciążę i zapytać go o to, czy możesz w ogóle latać samolotami.

Twój ginekolog może też wystawić ci specjalne zaświadczenie informujące o twoim stanie, które przekażesz następnie pracownikom wybranej linii lotniczej, aby pracujące w samolocie stewardessy cały czas bacznie cię obserwowały. Nigdy też nie lataj sama – zawsze rób to z kimś bliskim, czyli partnerem, mamą lub przyjaciółką. Takie wsparcie drugiej osoby na pewno ci się przyda.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here