czy można kąpać kota

Wielu z nas ma w swoich domach albo mieszkaniach jakieś zwierzątko. Przeważnie mamy psy, koty, rybki, a czasami jakiegoś gryzonia albo ptaszki. Jednym z najczęstszych i najpopularniejszych zwierząt mieszkających w domu jest kot. Jak zajmować się tak specyficznym zwierzakiem? O tym w poniższym artykule.

Koty, to ssaki, które są drapieżnikami. Przeważnie żyją od kilku do kilkunastu lat. Są czworonożne i pokryte sierścią. Sierść może być bardzo różnorodna. W zależności od gatunku kota może mieć inny kolor oraz gęstość i grubość. Koty z jednej strony bardzo lubią łasić się do ludzi i przytulać się do nich, a nawet spać na nich. Natomiast z drugiej strony koty, to typ samotnika, łowcy, który często woli spędzać czas samemu na obserwacji albo polowaniu na mysz.

Jak zajmować się takim kotem? Czym go karmić? Czy można kąpać kota?

Na pewno musisz regularnie odwiedzać weterynarza ze swoim pupilem. Musi przechodzić okresowe szczepienia oraz badania. Karmić najlepiej go suchą karmą i mokrą karmą, która jest dostępna praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Czasami weterynarz może przepisać specjalną dietę. No właśnie, a czy można kąpać kota? Kot przeważnie kąpie się sam. Codziennie myje się językiem i dba o czystość, ale czasami zdarzają się przypadki, że trzeba wykąpać kota.

kot

Przeważnie dzieje się tak w momencie kiedy kot ubrudzi się w trakcie polowania albo śmierdzi czymś dziwnym. Czy można kąpać kota żelem pod prysznic? Oczywiście nie. Lepiej użyć do tego specjalnego szamponu, który kupicie u weterynarza, w sklepie zoologicznym albo zamówicie przez internet. Weterynarz również doradzi wam czy można kąpać kota w danym momencie. Czasami na odporność kota wpływa pora roku oraz jego stan zdrowia.

Powinniśmy zwracać na to uwagę w trakcie potencjalnej kąpieli naszego pupila.
Jeżeli macie wątpliwości czy można kąpać kota, którego macie w swoim domu możecie poszukać informacji w różnych leksykonach zwierząt, poradnikach, a także czasopismach dla kociarzy. We wszystkich tych miejscach znajdziecie informacje odnośnie odpowiedniej pielęgnacji waszego zwierzaka.

Mając kota specjalnej rasy, który jest mało popularny w Polsce i nie wiecie czy można kąpać kota oraz nie ufacie najzwyczajniej w świecie w to co mówi weterynarz albo co można przeczytać w artykułach polskojęzycznych możecie poszukać w internecie artykułów anglojęzycznych dotyczących rasy kota, którego macie w domu i jesteście jego właścicielami.

Ciekawostką odnośnie kotów jest to, że w wielu przekazach historycznych te zwierzęta są przedstawiane jako istoty magiczne, które miały wielkie znaczenie w niektórych kulturach. W starożytnym Egipcie koty były istotami wręcz boskimi, które zwykli śmiertelnicy czcili, a niewolnicy byli niżej w hierarchii od nich. Natomiast w średniowiecznej Europie pokutowało przekonanie, że koty, to istoty diabelskie, które były zwierzęciem odpowiednim dla czarownic i wiedźm. Do dzisiaj zresztą pozostało w ludziach przekonanie, że czarny kot, który przebiega ci drogę przynosi pecha i nieszczęście. Jest oczywiście o wiele więcej legend i historii związanymi z kotami, którym przypisywano magiczną i nadnaturalną moc.

kot

Jeżeli Was interesują takie historie bez problemu znajdziecie ich o wiele więcej w internecie, a także książkach dostępnych w bibliotekach i księgarniach.
Wracając do czasów współczesnych, to pokutuje przekonanie, że kotami bardzo często zajmują się stare panny oraz starsze babcie, tak zwane kociary. Czy można kąpać kota należącego do takiej kociary? Zapewne każda kociara decyduje o tym sama i nie bierze zdania weterynarza pod uwagę, bo sama wie najlepiej czy można kąpać kota, który należy do niej od urodzenia albo którego przygarnęła jak był wygłodniały i wychudzony.

Koty są zwierzętami, które są bardzo zwinne i lubią się psocić swoim właścicielom. Oczywiście robią, to dla zabawy albo w zemście za to, że nie dostały swojego ulubionego smakołyka na czas. Kotki bywają bardzo roszczeniowe, ale z drugiej potrafią być bardzo słodkie i urocze.

Jeżeli dalej nie wiecie czy można kąpać kota albo czy można go karmić karmą z supermarketu, to powinniście doradzić się pracownika sklepu zoologicznego albo weterynarza, którego specjalizacją jest opieka nad właśnie tymi zwierzętami.
Wiedząc już jak i czy można kąpać kota, to możecie napisać albo nagrać specjalny filmik, w którym przekażecie swoją wiedzę i swoje rady innym kociarzom, którzy jeszcze nie są tak doświadczeni jak Wy.
Podsumowując. Czy można kąpać kota? Tak, ale bardzo rzadko i odpowiednim szamponem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here