czyszczenie wykładzin

Bardzo ciężko jest się zabrać za gruntowne porządki w domu czy mieszkaniu. Mimo, że na bieżąco utrzymujemy względny porządek, to są takie rzeczy, które robi się od tak zwanego święta. Czy da się w przyjemny sposób przejść przez to „grube” sprzątanie i jak to zrobić, żeby wszystko nie zostało na ostatnią chwilę?

Porządki większego kalibru

Na co dzień myjemy naczynia, przecieramy blaty w kuchni oraz urządzenia gospodarstwa domowego z których się korzysta. Staramy się aby w domu przedmioty były na swoim miejscu, składamy ciuchy, które suszyły się na suszarce i chowamy do szafek. W zależności od potrzeb, co kilka dni odkurza się, zmywa podłogi, ściera kurze i myje sanitariaty w łazience.

Jednak raz na jakiś czas należy zadbać o umycie, wyczyszczenie i wypranie przedmiotów wielkogabarytowych. Zatem przynajmniej raz na pół roku rusza duży projekt czyli mycie okien, czyszczenie wykładzin, pranie tapicerek na meblach, umycie drzwi i lamp. Są to sprawy, które wymagają od nas zaangażowania większej ilości sił i czasu.

Miej plan długoterminowy

Dobra pani domu czy odpowiedzialny gospodarz, zawsze powinni w swoich planach uwzględniać gruntowne porządki. Nie warto zostawiać ich na ostatnią chwile przed świętami, ponieważ wtedy jest milion innych spraw na głowie i po prostu możemy się nie wyrobić czasowo ze wszystkim. Zresztą czy naprawdę chcemy przed samymi świętami wykończyć się fizycznie, aby w ferworze szału zakupowego, kulinarnego i porządkowego nie zdążyć się zrelaksować i najzwyczajniej w świecie cieszyć się chwilą.

wykładzina

Zatem należy mieć plan, najlepiej całoroczny. Mycie okien najlepiej jest planować, gdy na zewnątrz jest w miarę ciepło. Zatem nie da się wyznaczyć dokładnego dnia, dlatego można założyć, że wczesną wiosna i późną jesienią jest super czas aby umyć okna. I w tym czasie stajemy na głowie, aby plan został wykonany.
Czyszczenie wykładzin wykonuje się w zależności od potrzeb, jednak najlepiej jest się za to zabrać latem kiedy można pootwierać okna aby naturalne ciepło szybko wysuszyło zarówno niewielki dywan, jak i wykładzinę w całym pokoju.

Mycie drzwi, lamp, kafelków ściennych i wycieranie z kurzu obrazów nie wymaga dobrej pogody, zatem to zadanie można śmiało pozostawić na miesiące zimowe, kiedy to wieczory są długie i czasami siedzimy bezproduktywnie. Podsumowując, nie warto zostawiać wszystkiego na jedną chwile, tylko sprzątajmy na raty, a wtedy nie odczujemy tego tak mocno.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Pamiętaj, że nie wszystko musisz robić sam. Czasami w życiu są takie sytuacje, gdy nie jesteśmy w stanie sprostać powyższym zadaniom. Na przeszkodzie stoi nam brak czasu lub choroba, która pozbawia nas sił lub praca fizyczna jest surowo zabroniona przez lekarza.
I tutaj z pomocą przychodzą nam profesjonalne firmy usługowe, które wysprzątają wszystko co zlecimy. Wbrew pozorom usługi sprzątania nie należą do bardzo drogich i czasami nie mając wyjścia naprawdę warto skorzystać z pomocy.

Inną sprawą jest profesjonalne czyszczenie dywanów czy tapicerek przez firmy, które oferują taką usługę. Jest to rewelacyjne rozwiązanie zważywszy na fakt, że taka firma posiada odpowiedni sprzęt, którego działanie jest nieporównywalnie skuteczniejsze niż nasza szczotka i płyn. Zatem zanim rzucimy się na szorowanie brudnego dywanu czy kanapy, przejrzyjmy ofertę firm proponujących usługi z tego zakresu, ponieważ efekty z pewnością będą o niebo lepsze.

czyszczenie wykładzin

Zaangażuj całą rodzinę

Nigdy nie bierz całego domu tylko na swoją głowę. Często zdarza się, że słyszymy narzekania, iż wszystko jest na mojej głowie. Ale zastanów się czy ty pozwalasz włączyć się chociażby w porządki członkom rodziny? Przeświadczenie, że ty zrobisz wszystko najlepiej jest zgubne i tylko nastręcza kłótni w domu i sprawia, że faktycznie wszystko jest na twojej głowie, ale masz to na własne życzenie.

Niech każdy sprząta jak potrafi, najwyżej jak coś będzie bardzo mocno niedoczyszczone możesz po cichu poprawić. Nie wolno odsuwać dzieci od zachowania porządku w mieszkaniu, tłumacząc że są za małe lub że nie chcesz ich obciążać dodatkowymi obowiązkami. Im wcześniej zaczniemy młodemu człowiekowi wpajać wartości, jakimi są zachowanie porządku i sprzątanie, tym łatwiej będzie nam później egzekwować to od nich.

Dlatego planując porządki bierz pod uwagę wszystkich członków rodziny. Zrób wyraźny podział, co kto ma zrobić. Jasny podział obowiązków motywuje do działania i dzięki niemu nie dopuścisz do sytuacji, że jeden będzie zwalał na drugiego, a koniec końców nic nie zostanie zrobione.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here