Pokost lniany — pomoc w wyborze i zastosowaniu

0
851

Konserwacja drewna jest niezwykle wymagająca. Jednocześnie, wiele osób przepada za restaurowaniem starych mebli drewnianych lub innych akcesoriów wykonanych z tego szlachetnego materiału. Ponieważ zachowanie drewna w dobrym stanie wymaga odpowiednich działań konwersacyjnych, należy sięgnąć po dedykowane do tego preparatu. Wśród popularnych znajduje się pokost lniany, który okazuje się pomocny w rozmaitych działaniach oraz w konserwacji różnego typu miejsc, przedmiotów i sprzętów. Poniżej wgryzamy się w specyfikację pokostu oraz udzielamy porad związanych z jego wyborem, zakupem i użytkowaniem. Dowiesz się jak stosować pokost, by przynosił maksymalnie zadowalające efekty. 

Pokost lniany — ABC najważniejszych informacji 

Pokost lniany należy do grupy preparatów impregnujących, przeznaczonych do stosowania na drewnie lub produktach drewnopodobnych. Często wykorzystywany jest też w konserwacji powierzchni porowatych — na przykład tynków. Pokost wytwarzany jest z naturalnych składników oleistych, ekstrahowanych z lnu. Jego w pełni naturalne pochodzenie stanowi ewidentną zaletę w porównaniu do większości dostępnych produktów syntetycznych. Oprócz lnu, w produkcji pokostu wykorzystuje się także dodatkowo sykatywy. Są to substancje przyspieszające proces schnięcia, dzięki czemu powierzchnia drewniana bardzo szybko staje się bezpieczna dla użytkowników. 

Dużą zaletą pokostu jest jego całkowite bezpieczeństwo w trakcie stosowania. Pokost nie wywiera wpływu ani na środowisko naturalne, ani na swoich użytkowników. Po dostaniu się do gleby pokost nie zmieni jej charakteru biochemicznego. Nie wywołuje także podrażnień w kontakcie ze skórą. Ponadto, zaraz po aplikacji, pokost wchłania się w drewno niczym sucha gąbka wodę. Dociera do najtrudniej dostępnych porów i rowków, zabezpieczając drewno przed procesami rozpadu. 

Jak wybierać pokost lniany? Najważniejsze i kluczowe parametry 

Pokost można wybierać, biorąc pod uwagę różne parametry i cechy dostępnych produktów. Od razu zaczniemy od polecenia pokostu bezbarwnego, który uważany jest za najbardziej przydatny i pomocny w różnych pracach restauracyjnych. Pokost taki można stosować w malowaniu ławek, mebli, konstrukcji drewnianych, altanek lub innych miejsc bądź przedmiotów. Niezależnie jaka jest oryginalna barwa malowanego produktu, bezbarwny pokost pomoże uwydatnić jego odcień oraz ożywi daną powierzchnię. 

Ważne są także parametry techniczne — takie jak przewidziany czas konserwacji za pomocą danego produktu oraz czas wysychania. Ponadto, polecamy zwrócić uwagę na zalecaną ilość warstw ochronnych, która najczęściej wynosi 1 lub 2. Wielu użytkowników zwraca też uwagę na procentowy udział związków nielotnych (około 99%) oraz lotnych (kilka-kilkanaście procent). 

Nie można też zapomnieć o samym rozmiarze puszki oraz sposobie aplikowania pokostu. Najczęściej, ma on formę puszki, z której będziesz manualnie pobierał odpowiednią ilość preparatu. Warto przy tym podkreślić, że pokost jest całkowicie bezpieczny dla jego użytkowników. Dlatego nawet jeśli korzystasz z preparatu w pomieszczeniu zamkniętym, nie powinieneś spodziewać się żadnych negatywnych konsekwencji, takich jak zawroty głowy lub uczucie duszności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here