Fototerapia dla zdrowia skóry

Bez światła ludzie stają się ociężali i nie wykazują inicjatywy. Sezonowe spadki natężenia światła mogą doprowadzić u jednostek szczególnie wrażliwych do zahamowania wydzielania substancji czynnych odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności. W wariancie somatycznym można zauważyć wpływ światła na skórę. Zręcznie wykorzystano ten fakt do leczenia zmian chorobowych.

1. Czym zatem jest światłolecznictwo?

Jak już wspomniano, fototerapia wykorzystywana jest do leczenia schorzeń na gruncie:

− psychicznym − związanym z działaniem i niedyspozycjami układu nerwowego; w tym mózgu ludzkiego

− somatycznym − biorącym pod rozwagę wszelkie dolegliwości cielesne.

2. Skupmy się na strefie somatycznej

Fototerapię wykorzystuje się szeroko w przypadkach niedyspozycji skóry. Impulsy świetlne nadają się idealnie do zwalczania zapaleń skóry, egzem i występujących okresowo zaskórników. Celem wiązki światła są zawarte w skórze:

− oksyhemoglobina,
− woda,
− melanina.

Światło w wybranym spektrum stosowane jest wybiórczo na zaistniałe zmiany skórne. Wiązka świetlna przeobraża się wewnątrz tkanek w energię cieplną, która ma zbawienny wpływ na przebieg reakcji leczniczych.

3. Efekty fototerapii

W zależności od oczekiwanych efektów należy wprzód wybrać stosowny filtr na urządzenie emitujące. Odseparuje on właściwą falę świetlną z pełnego spektrum, tak by fototerapia była skuteczna, a efekty uboczne miały jak najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia.

W wyniku zastosowania fototerapii można oczekiwać:

− likwidacji naczyniówek − są to tak zwane pajączki; wyraźnie widoczna siatka wybarwionych i kontrastujących naczynek krwionośnych, znajdujących się tuż pod skórą,

− zwiększenie tonusu skóry − działając światłem na kolagen terapia powoduje zwiększenie napięcia skóry, a co za tym idzie likwidacje zmarszczek.

− aktywizacja kolagenu − w wyniku ekspozycji na wycinek spektrum świetlnego, włókna kolagenowe pobudzane są do replikacji.

4. Rekomendacje i przeciwwskazania w zastosowaniach fototerapii

− opalanie − zdecydowanie odradza się stosowania opalania; ciemna karnacja wywołana intensyfikacją melaniny może skutkować powstaniem oparzeń,

− po zastosowaniu serii zabiegów nie należy korzystać z kąpieli słonecznych wcześniej niż po upływie tygodnia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here