elektromiografia
fot. unslash.com

Elektromiografia to badanie pozwalające na diagnostykę schorzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego. Zobacz, jakie są wskazania do jej wykonania i kiedy warto ją wykonać.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/badanie-emg-na-czym-polega-elektromiografia/

Jakie są wskazania do elektromiografii

Elektromiografia to zaawansowane badanie pozwalające na zbadanie, czy mięśnie i nerwy działają prawidłowo i wykrycie zaburzeń w działaniu tych dwóch zależnych od siebie układów. Wskazaniem do przeprowadzenia elektromiografii są symptomy świadczące o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu mięśniowego oraz dysfunkcji układu nerwowego. Mogą być to stany nadmiernego napięcia mięśniowego, problemy z poruszaniem się, przechylanie się ciała w nienaturalne pozycje.

Lekarze często kierują na na to badanie osoby po poważnych kontuzjach, zwłaszcza jeśli w ich konsekwencji pojawiają się niepokojące objawy. Wskazaniem jest również stan udar. Elektromiografia pozwala ocenić, w jakim stopniu układ nerwowy został uszkodzony podczas udaru. Zaleceniem są również stany zwyrodnieniowe kręgosłupa, jak również poważne przewlekłe choroby o podobnym podłożu, takie jak rdzeniowy zanik mięśni czy stwardnienie boczne zanikowe.

Jak przebiega badanie

W przypadku elektromiografii badanie przebiega wieloetapowo. W pierwszym etapie kontroluje się prawidłowe funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego. Na początku pobudza się nerwy za pośrednictwem prądu o małym natężeniu. W drugim etapie badane jest działanie mięśni. W tym celu do mięśni podłącza się 1-20 elektrod pobudzających mięśnie do pracy. Kolejny, trzeci etap to weryfikacja nadpobudliwości również za pomocą elektrod igłowych.

Elektromiografia to inwazyjne i nieprzyjemne badanie. Wymaga kilkukrotnego nakłuwania igłami, co może być bolesne, a w każdym razie bardzo nieprzyjemne. Należy również przygotować się również na to, że po badaniu nasze samopoczucie może się pogorszyć. Mięśnie jeszcze przez jakiś czas są  nadwrażliwe, niekiedy ruch może. Sprawia jeszcze pewien ból.

Przeczytaj też:http://www.yummie.pl/jak-sobie-radzic-z-nudnosciami-w-ciazy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here