czytanki po angielsku dla dzieci

Język angielski jest powszechnie używany niemal na całym świecie. Znając go możemy dogadać się w większości krajów oraz z obcokrajowcami odwiedzającymi Polskę. Ułatwia nie tylko życie towarzyskie, ale również przydaje się w szkole, na studiach oraz w pracy. Z tego powodu warto oswajać dzieci z językiem obcym już od najmłodszych lat.

Nauka i zabawa dla najmłodszych

Najlepiej jest zacząć od pojedynczych słówek już, kiedy dziecko zaczyna uczyć się mówić. Nie należy się martwić, że maluch będzie mylił języki, ponieważ w wieku przedszkolnym już wszystko sobie usystematyzuje. Na początek dobre będą wyliczanki oraz bardzo krótkie słowa np. kolory. Warto podkreślać dziecku, kiedy mówimy w jakim języku. Zadając pytanie „Jaki to jest kolor po polsku?” oczekujemy od dziecka odpowiedzi „różowy”, a w przypadku, kiedy maluch powie „pink”, poprawiamy i podkreślamy, że „pink” mówi się w języku angielskim. Dzieci bardzo szybko zapamiętują i uczą się rozróżniać języki.

Przyjemne z pożytecznym – bajki i filmy anglojęzyczne

czytanki dla dzieci

Najlepszym sposobem na zmotywowanie dziecka do nauki języka jest dać mu dobry powód. Można puszczać mu ulubione bajki w języku angielskim lub szukać nowych, które zainteresują malca, a nie występują po polsku. Dziecko powinno dostrzec, że język obcy tak naprawdę niewiele się różni od rodzimego, a postacie z kreskówek potrafią komunikować się między sobą tak samo dobrze, używając obcych słów. Ponadto, w bajkach dla dzieci często są powtarzane te same wyrazy, dzięki czemu dzieci mogą powtarzać i uczyć się prawidłowej wymowy oraz akcentu.

Czytanki po angielsku dla dzieci

Czytanki są już nieco trudniejszym elementem nauki, gdyż dziecko zamiast podglądu na sytuację i ekspresję postaci ma przed sobą wyłącznie obrazki i litery. Na początek lepszym wyjściem będą np. komiksy, które składają się z niewielkiej ilości tekstu, doskonale wkomponowanego w sytuację przedstawioną na rysunkach.
Pierwsze czytanki do samodzielnego czytania przez dziecko powinny być wyposażone w tłumaczenie oraz zapis wymowy.

W domu czy na kursie?

Kursy języka angielskiego są prowadzone przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, dlatego efekty nauki są widoczne już po pierwszej lekcji. Oczywiście można spróbować nauki w domu, jednak nie sprawdzi się ona w przypadku dzieci, które mają problem ze skupieniem się w znajomym otoczeniu.

Czy warto wysłać dziecko do przedszkola anglojęzycznego?

Przedszkola dwujęzyczne są zdecydowanie doskonałym wyborem. Dzieci, które do nich uczęszczają, nie mają kłopotu z językami obcymi w późniejszych latach edukacji. W zwykłym przedszkolu, nawet jeżeli lekcje języka angielskiego występują, jest to zaledwie kilka godzin w skali miesiąca. Z tego powodu, dziecko nie ma okazji oswoić się z językiem obcym i traktować go jako swojego drugiego języka. Jedynym minusem przedszkoli anglojęzycznych jest ich koszt, gdyż zwykle jest o wiele wyższy od tradycyjnej formy. Jednakże warto się na nie zdecydować, gdyż również poziom nauczania prezentuje się zwykle o wiele lepiej niż w zwykłych przedszkolach.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce uczyć się języka?

czytanki po angielsku

Bywa, że maluch jest sfrustrowany nauką języka obcego, gdyż nie rozumie słówek i bardzo trudno mu zapamiętać ich znaczenie. Nie należy robić niczego na siłę. Nakazanie dziecku by siedziało i kuło na pamięć jest najgorszą formą nauki i zwykle powoduje wyłącznie niechęć. Najlepszy sposób to zachęcanie do wspólnej zabawy.
Można np. pobawić się w szukanie pary. Wystarczy pociąć blok techniczny na równe kwadraciki i napisać na połowie z nich słówka po angielsku, a na drugiej połowie po polsku, a następnie pobawić się w łączenie. Za każdą parę przyznany powinien być punkcik, a za określoną liczbę punktów nagroda – na przykład w formie cukierka lub pysznego ciasteczka.

Bardzo fajne do nauki angielskiego są również piosenki dla dzieci w języku angielskim. Składają się one z łatwych wyrazów i można ułożyć do nich układy taneczne oparte na gestykulacji. gotowe układy wraz z piosenkami są dostępne w serwisie YouTube. Poprzez wspólne słuchanie, śpiewanie oraz tańczenie dziecko chcąc nie chcąc zapamięta o wiele więcej niż zrobiłoby to patrząc na kartkę.
Należy również pamiętać, że najlepszą nagrodą dla dzieci są pochwały. Każdy drobny sukces powinniśmy głośno chwalić i dać do zrozumienia, że jesteśmy dumni. Nigdy nie powinniśmy również karać malucha za porażkę, a wyłącznie motywować. Karanie oraz porównywanie do innych dzieci to niestety najczęstszy błąd popełniany przez rodziców w trakcie nauki języków obcych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here